Před lety začínal festival jako víkendová akce. Tehdy ji založil Folklorní soubor Mistřín, podle nějž získala celá přehlídka i jméno.

Postupně se začal festival rozvíjet a nyní jde o čtyřdenní záležitost. „Rozšířili jsme festival o čtvrteční den, abychom uspokojili i diváky a posluchače jiného žánru, byť podobného. Jde o folk a country," sdělil ředitel kulturního domu ve Svatobořicích-Mistříně Rostislav Marada. Ve čtvrtek se tak návštěvníkům předvedou například Jiří Zonyga a jeho kapela Větry z jihu či folková kapela Neřež.

Na festivalu se předvedou i dětské soubory. Konkrétně v pátek v podvečer v pořadu Já husárek malý. Jde o mezinárodní akci, takže se na přehlídce představí i řada hostů ze Slovenska. „Mezi těmi ze Slovenska budou například i Všetečníci z Bratislavy, kteří přijedou s veselými povídkovými ukázkami, které určitě budou stát za zhlédnutí," řekl Rostislav Marada. Dalšími zahraničními soubory budou například hosté z Trnavy nebo Bolerázu.

Páteční program ukončí Beseda u cimbálu s Varmužovou cimbálovou muzikou.

Zvláštností mistřínského festivalu je jeho tematické zaměření, které je letošní novinkou. „Symbolicky letošní festival věnujeme odvodům a vojnám, které tu dříve bývaly a které náš kraj a region poznamenaly. Už se na ně pomalu zapomíná, chceme je proto připomenout," řekl Rostislav Marada.

V tematickém duchu se ponesou například pořady Od Turka zajatá nebo hudebně taneční pořad Byl vojna, byla, byla patálija.

Na festivalu se pokaždé vystupující mění, přehlídka má ovšem i své stálice. „Myslím, že největší stálice jsou například Slovácký soubor Lúčka a Slovácký krúžek Svatobořice-Mistřín. Patří mezi ně určitě i dětské soubory Podkověnka, Krušpánek, Varmužova cimbálová muzika nebo dechová hudba Mistříňanka. To jsou pravidelní hosté," vyjmenoval Rostislav Marada.

Místní dechová hudba Svatobořáci jsou na festivalu novinkou. Jde totiž o mladou muziku, která se tak v Mistříně objeví teprve poprvé.

Na festivalu se pravidelně objevuje čtyřiadvacet folklorních spolků, které pocházejí přímo ze Svatobořic-Mistřína. „Založená tu byla například Dechová hudba Miločanka, která u nás působila a poté se přestěhovala do Milotic," upřesnil Rostislav Marada.