„Nábor děláme každým rokem, právě v tomto čase. Začít tancovat je totiž nejvhodnější právě na podzim,“ říká umělecký vedoucí souboru Vítězslav Hořák. Podle něj je začátek školního roku pro učení nových tanečníků vhodný především proto, že soubor už na podzim nemá tolik vystoupení a je tedy víc prostoru, věnovat se novým členům.

„V době, kdy přijde duben, květen, už tolik nenacvičujeme, začínají totiž generálky, zkoušky a podobně. Pak už přijdou festivaly nebo Strážnické slavnosti. Když zájemce začne chodit až v únoru nebo březnu, za dva měsíce už se moc nenaučí. Je tedy lepší začít, když je časový prostor,“ vysvětluje Hořák.

Do Žerotínu se mohou přihlásit muži, dívky i chlapci, kteří jsou starší patnácti let. Právě tento věk je podle vedoucího souboru pro začátek tancování ideální. Než se totiž nováček stane tanečníkem, zabere to kolem čtyř let.

„To je vám pak dvacet a ideální věk na to, aby člověk tancoval je dvacet, pětadvacet let,“ míní vedoucí. Uspět při náboru přitom může v podstatě každý, kdo má chuť, talent a čas trénovat.

Žerotín v současné době tvoří jedenáct chlapců a sedmnáct dívek, společně s nimi vystupuje ještě čtyř až šestičlenná muzika. Soubor je ale natolik živé těleso, které se neustále vyvíjí, že s příchody i případnými odchody musí vedení Žerotínu počítat. „Ne, že bychom teď neměli členy, ale musíme myslet na to, kdo to bude dělat po nás,“ poukazuje Hořák.

Zájemci, kteří by rádi v Žerotínu vystupovali, by měli přijít na zkoušku souboru, která se koná každý pátek od devatenácti a každou neděli od deseti hodin v tělocvičně Základní školy Školní ve Strážnici. Vlastní kroj přitom není podmínkou. Podle Hořáka si mohou nováčci kroj půjčit. Soubor totiž několik krojů vlastní. „Vesměs jsou to ale všechno kroje, které jsou mimo Strážnici. Řekl bych ale, že kroj je druhořadý,“ soudí vedoucí souboru.

Ti, které tanec a zpěv chytne natolik, že v souboru vydrží, si navíc kroj většinou postupně pořídí. „Strážnický kroj vlastní každý svůj, a to všechny varianty. To znamená pracovní, obyčejný, základní i sváteční,“ říká Hořák. Podle toho se na nováčkovi pozná, jestli ho bude práce v souboru bavit po několika měsících. „V podstatě zhruba do půl roku, do roku se dá vyčíst, jestli tam ten člověk k něčemu bude nebo ne. Často to pochopí on sám, a buď ho to baví a pokračuje dál nebo ho to nebaví. Jedna věc je zábava, druhá věc je práce,“ uzavírá Hořák.