„Jde o mou známou fotografii zobrazující ženy na kolech. Jde o devět žen jedoucích za sebou. Jednou ani nevěřili tomu, že je to skutečné. Prý jsem to nějak graficky upravil na počítači. Z jedné výstavy fotku vyřadili," připomněl fotograf Cyril Gajdík, jehož reportážní fotografie teď získala zvláštní cenu na soutěži Žena Strakonice. „Věřil jsem tomu, že jednou nějaké ocenění za tuto fotografii získám. Navíc šlo o téma žena a na snímku jsou zachyceny samé ženy," řekl fotograf.

Reportáž i akty

Tématem fotografií byla žena a soutěžili profesionálové. „Soutěž se znovu konala po dvaceti letech a nárůst účastníků byl letos oproti tehdejší době téměř stoprocentní," sdělil Cyril Gajdík, jehož dílo uspělo v konkurenci 2 578 snímků.

Zúčastnilo se celkem tři sta čtyřicet dva fotografů z šestačtyřiceti zemí. Z více jak dvou a půl tisíce snímků bude na strakonickém hradě v galerii vystavených pouze několik desítek. „Dostalo se tam asi sedmdesát fotografií. Já vystavím dvě, jeden akt a jednu reportážní. Jsou však státy, které nebudou mít ani jednu fotku," upozornil Cyril Gajdík. Snímky soutěžily ve třech kategoriích – černobílá fotografie, barevná a experiment. „Moje ocenění je za černobílý snímek," podotkl Cyril Gajdík.

Z České republiky dorazilo bezmála šest set fotografií.