„Chtěli jsme k tak velkému výročí vytvořit nějaké materiály. Proto jsme vydali publikaci a také papírovou vystřihovánku, jejíž součástí jsou i podrobné informace o budově," přiblížil kurátor Jan Buchta.

Model budovy galerie má na výšku asi dvacet centimetrů a je detailně propracovaný. Papírovému hlavnímu vchodu tak nechybí ornamenty, dvůr je věrný svému skutečnému vzhledu a vše doplňuje také nápis Galerie výtvarného umění či podloubí budovy. „Celá vystřihovánka vznikla jako velký sešit, který si může návštěvník zakoupit. Jeden z modelů máme u nás v galerii sestavený a vystavený, aby se na něj mohli případní zájemci podívat," upřesnil Buchta.

V galerii něco podobného vzniklo vůbec poprvé. Autorem vystřihovánky je Ondřej Hejl, který vytvořil také 3D model kyjovského zámku, kde sídlí Masarykovo muzeum. Dalším jeho výtvorem je i milotický kostel. Hejl přiznává, že právě hodonínská galerie byla pro něj největším oříškem.

„Nejdříve jsem si nechal poslat fotografie, abych věděl a měl představu o tom, co vlastně budu malovat. Z nich mi celá budova nepřišla tak složitá. Prvotní dojem mi vyvrátila návštěva Hodonína. Viděl jsem, jak je celá budova členěná, že ve dvoře je podloubí a mnoho schodů. To mi bylo jasné, že to tak jednoduché nebude," řekl modelář Hejl.

Snadné podle něj nebude ani samotné složení modelu. „Úplným začátečníkům bych ho asi příliš nedoporučoval. Ovšem jde o reklamní materiál a jeho součástí je řada doplňujících informací. Takže se lidé spoustu věcí i dozví," dodal modelář.