Jednoduše a výstižně, přesně, jako jsou malovaná témata s úsměvným podtextem, se jmenuje i výstava. A protože malíř oprášil krabici, ze které vybral jen třetinu ukázek ze své celoživotní dílny, je její název o to typičtější. Zkrátka Úsměvy ze šuplíku.

Rodák z Kyjova strávil své mládí v Hovoranech, kde pracoval jako báňský technik. Později se stal ředitelem hodonínského kulturního domu a nakonec i starostou Hodonína. Celý život se věnoval kultuře, především jako divadelní ochotník. „Protože jsem pracoval technicky, potřeboval jsem se někde odreagovat. Tak vznikaly vtipy nebo různé obrázky,“ vysvětlil Grombiřík.

A protože byly nepřehlédnutelné, brzy se objevily v časopisech, jako například ABC. Originální kreslený humor bývalého starosty se setkal s úspěchem nejen v České republice, ale také v Itálii nebo v belgickém Berlingenu.

Podle Grombiříka nemusel chodit pro inspiraci daleko, prý mu ji nabízel život sám. „Byl jsem třeba v lázních na severu Moravy a tam jsem své kresby s lázeňskými procedurami poněkud odlehčenými rozdával zdravotním sestřičkám.

Ředitel lázní dokonce obrázky vystavil,“ řekl kreslíř. Mezi tématy se objevuje také sport, jídlo nebo uhlí. Stále aktivní důchodce vypomáhá divadelnímu souboru a ve volných chvílích maluje krajinu. Poslední dobou se dokonce začal věnovat práci se dřevem a jako řezbář vyrábí třeba šachové figurky na své chatě v Radějově. Výstava potrvá do 24. srpna.