Sobotní odpoledne bude v hodonínských lázních opravdu pestré, a kdo přijde, zřejmě nebude litovat. A navíc bude mít volný vstup. „Menšiny, které žijí na území našeho kraje vystoupí s programem, v němž chtějí přiblížit svoji identitu. V Hodoníně jsme to uspořádali pro to, že v lázních je ideální, krásné prostředí. Navíc si to město zaslouží,“ řekla místopředsedkyně Rady pro národnostní menšiny Jihomoravského kraje Anna Matějková.

Bývalá hodonínská místostarostka upozornila také na to, že pořadatelé mají nachystanou i tzv. „mokrou variantu“ pro případ nepřízně počasí, a to v kongresovém centru.

Návštěvníci se mohou těšit například na ukázky z ruské gastronomie, ochutnávku řeckých a bulharských vín, taneční a pěvecká vystoupení deseti národnostních menšin, ukázky a výuku lidových tanců, výstavu fotografii Kamčatky aj. Den národnostních menšin se po loňské ročníku přestěhuje z Tišnova do Hodonína. Tam se uskuteční spolu s tradičními Romskými dny.

Vrcholem nabitého dne bude volba Miss Roma České republiky 2011. O romské královně krásy se bude rozhodovat v Domě kultury Horní Valy od 20.00. „V programu máme Jana Bendíka, Duo Gitanas z Československo má talent, romskou cimbalovou muziku ze Slovenska Bohémiens, taneční skupinu Magic free group z Brna a romské taneční soubory Šukar Čaja a Merci,“ vyjmenoval doprovodný program jedenáctého ročníku Miroslav Malík z pořádajícího Sdružení Romů a národnostních menšin v Hodonín.

I letos bude výkony dvanáctky finalistek moderovat Jan Čenský. „I náš region bude mít svoji zástupkyni. Bude jí sedmnáctiletá Michaela Vašková, která pochází z Lužic a nyní bydlí v Hodoníně,“ upozornil Malík.

Její soupeřky budou z celé České republiky, z Prahy, Děčína, Lovosic, Litoměřic, Bruntálu, Ostravy, Brna a Břeclavi. Finalistky doporučili pořadatelům krajští koordinátoři, kteří vybrali ze šedesáti dívek mezi šestnácti a jednadvaceti lety. Vítězka ale na Miss Word postupovat nebude. „Touto akcí nechceme lámat světová mola. Jde nám spíš o to, abychom ukázali naši kulturu a tradici, a taky to , že jsou naše holky šikovné,“ dodal Miroslav Malík.