Horňácké slavnosti se poprvé konaly před padesáti lety. Tehdy se psal rok 1957 a právě probíhala pouť Maří Magdaleny, světice a patronky velického kostela.

Už příští víkend si milovníci folkloru na horňáckém stadionu Strážná hůrka přijdou na své. Pestré tance plné temperamentu nebo staré i nové písničky budou znít několik dnů a ještě dlouho poté, co slavnost skončí. Letos zde vystoupí šest set účinkujících, z toho dvě stě dětí.

„Příprava slavností je každoročně velmi náročná, jak organizačně, tak časově. Letos půjde obcí i krojovaný průvod, který každoročně nepořádáme. Vystupují tu především sólisté a sehnat je všechny do průvodu někdy nejde. Ale protože před padesáti lety byla první slavnost, chceme, aby průvod byl,“ vysvětlil starosta obce Velká nad Veličkou Jiří Pšurný.

Podle něj je nejdůležitejší hezké počasí. „Několik ročníků nám propršelo a náhradní program, který se přesouvá do kulturního domu, je problém. Horňácké pak nejsou jakoby opravdové. Vystupujícím chybí prostor pro přirozenost a přírodní kulisa,“ řekl Pšurný.

V horňáckých obcích na Hodonínsku se vždy žilo podle tradic, a proto vznikla slavnost, která dnes láká lidi stejně jako před půl stoletím. Nejvíce se na pořádání velkolepé folklorní akce podílí obec, která spolupracuje s místními dobrovolníky, takzvanou programovou radou. „Myslím, že lidé sem jezdí proto, že program je originální a stále zůstáváme u horňáckých tradic. Láká je strašná spousta krásných písniček a tanců,“ sdělila jedna z organizátorek Anna Kománková. Podle ní jsou slavnosti kouzelné a nezaměnitelné s žádnými jinými. „Návštěvníků každý rok přibývá a jezdí sem lidé nejen z republiky, ale různých koutů světa,“ vyzdvihuje Kománková.

Horňácké slavnosti začnou už ve čtvrtek výstavou, která představí padesát let slavností. V sobotu dopoledne při příležitosti letošního výročí slavnostně požehná místní farář novým symbolům obce Velká nad Veličkou v kostele Sv. Maří Magdaleny. Na milovníky folkloru čeká i několik tradičních doprovodných akcí. Na velickém náměstí to bude například jarmark lidových výrobků.

Dvě hodiny po poledni je pro ně připraven program Zpívání pod hradbama s mužskými a ženskými sbory z Horňácka. Čtvrtá odpoledne zahájí krojovaný průvod Ja, krajčru, krajčíru. V podvečer už jsou připraveny programy s povídáním O horňáckém folkloru, jeho nositelích a vděčném divákovi. V neděli pozvolna celé čtyřdenní proudění na hudební a taneční vlně skončí.

Lidé z programové rady jsou vděční, že tradice nemizí a podílí se na nich i mladá generace. „Horňácké slavnosti nejsou jen záležitostí starších, ale velkou zásluhu na nich mají mladí lidé,“ řekla předsedkyně programové rady Maryna Pavlincová.