„Chtěl jsem představit soubory nejen z Horňácka. Zpívání je taková malá generálka před Horňáckými slavnostmi, které budou příští týden,“ řekl pořadatel Antonín Vrba.

Na pódiu se postupně vystřídalo kolem sto třiceti účinkujících před asi pětistovkou diváků. Mezi zpívajícími byly mužské a ženské sbory z Javorníku, muzika Petra Galečky, Sboreček z Lipova, mužský sbor z Kostic a Tvrdonic, muzika bratří Kubíků, ženy z vracovské Marýnky a mnoho dalších.

Kvůli velkému počtu účinkujících byla jejich vystoupení poměrně krátká. Několik písní zazpívala i Anna Kománková z Javorníku.
Říká, že má dobrou paměť na písničky a velice snadno se je naučila. Dodnes si prý pamatuje i písničky potulných flašinetářů, které slýchávala v dětství.

Některé z nich si zazpívá i teď. „Než jsem měla automatickou pračku, zpívala jsem si i u praní. Teď zpívám v kostele nebo s mladými děvčaty, která se učí lidové písničky,“ dodala. Skoro osmdesátiletá zpěvačka říká, že při zpívání s nimi vždycky omládne.

Na pódiu bylo veselo. Horňáci se popichovali s Podlužáky, čí písničky vlastně zpívají. Řeč přišla i na vyšívané boty, které se v jednotlivých regionech liší. Z

Tvrdonic dorazily i opravené krojové boty jednoho z pořadatelů. Zatímco se chlapi zabývali botami, posteskly si Robky ze Séčky, že mají k dispozici málo tanečníků. Zpěváky posiloval Petr Rybáň z Vacenovic, který naléval víno.