Chlapi v třaslavicích s kosami přes rameno stoupají do kopce. V podmračeném dopoledni je pozorují přežvykující ovce. Začíná Horňácké kosení. „Kdo se chce nadřít, vezme si osmdesátku, kdo se nadřít nechce, vezme si padesátku,“ radí sekáč František Benetík.

Se smíchem dodává, že nemluví o ženách, ale o délce čepele kosy. Příprava kosy je malý rituál. Musí se hlavně dobře naklepat a nabrousit. Sekáči mají kosy ostré jako břitvy. „Kosu jsem si naklepával včera sám, hrál jsem si s ní asi hodinu,“ popsal přípravu na velký den jeden ze sekáčů. Když člověk opře násadu o zem, měla by mu kosa sahat k bradě. Důležitý je i sklon čepele.

Většina kosců se shoduje na tom, že nejlepší kosy pocházejí z Ruska. Vyzbrojeni pekelně ostrými nástroji kopnou do sebe sekáči štamprli a pustí se do práce. Tráva před nimi jim sahá k pasu, za nimi zůstává anglický trávník.

V kosení louky se soutěží. Nerozhoduje rychlost, ale kvalita. Za sekáčem nesmí zůstávat stojící tráva. Kosci rádi vysvětlují techniku kosení lidem, kteří je pozorují a nabízejí jim své nástroje. „Za tebou by se kráva ještě napásla,“ směje se jeden z nich, když půjčí svou kosu kolemjdoucímu mladíkovi. Sekáče obcházejí kluci z cimbálky a u některých z nich se zastaví a zpívají horňácké písně. Kosy na chvíli odpočívají a rozpálení chlapi zvedají ruce do výšky. Po sóle se vracejí k práci a cimbálka pokračuje k dalšímu z nich.

Kosy se zakusují rytmickými údery do trávy, jejíž vůně se rozlévá po louce. Když jsou kosci v polovině louky, usínají první diváci, kteří to přehnali se slivovicí. Řeší se i první ztráty v podobě zlomených násad. Práce jde sekáčům pěkně od ruky a kolem desáté se dostávají na konec louky. Posekanou trávu rozhrnují ženy s dřevěnými hráběmi.

Čím dál víc lidí se přesouvá z louky ke stánkům s občerstvením, kde organizátoři připravili tradiční zabijačkové pohoštění. Návštěvník mohl odejít obtěžkaný sklenkami s medem, perníky, tkanými látkami nebo jinými lidovými výrobky.

Většina strýců, kteří se proběhli s kosou po louce, už dnes doma používá křovinořez, ale tradiční Horňácké kosení si nenechají ujít.