Že se i tam určitě andělíčci s Pánembohem popadají smíchem za břicho, věří lidé, kteří jeho humor milovali. Nezapomněli na něj. A aby si ho připomněli, uspořádali na jeho počest první setkání lidových vypravěčů ve Velké nad Veličkou.

„Soutěžní přehlídku humoristů O Šmukáč Vaška Mlýnka dělával Staňa Pěnčík v Hodoníně, pak to nějak vyšumělo, a tak jsme to chtěli obnovit. Získali jsme požehnání rodiny Mlýnkových a rozhodli jsme se, že budeme dělat každý rok setkání lidových vyprávěčů ve Velké nad Veličkou,“ přibližuje velický lidový vypravěč Martin Kuchyňka.

Právě on s kamarádem Antonínem Vrbou seděl jednou, jak už to tak bývá, v hospodě, když tento nápad dostali. „Jste tady nahnětení. Vy, co stojíte, možete jít klidně dom. Toto setkání udělám aj v Hodoníně a v Uherském Brodu,“ laškoval s diváky ještě před začátkem programu Tonda Vrba, aby je trochu uklidnil.

Do kulturního domu se jich totiž sjelo tolik, že si už neměli ani kam sednout. Když ale na pódium nastoupili Franta Uher z Lanžhota, Jura Schneider z Uherského Hradiště, František Ševečka z Kuželova či Jan Kružica, Jura Vrba z Hané a Martin Kuchyňka, na počáteční problém s volnou židlí už si nikdo nevzpomněl. „Vy tady na Horňácku všude pálíte, je tu i místo, kde ne? ptá se návštěvník ze severní Moravy strýca ve Velké nad Veličkou.Vidíš tu gulu na kostele, tak tam nepálíme,“ chrlil vtipy například Franta Uher.

Řehtali se přitom i ostatní vypravěči. „Každý z nás je svůj. Ty lidi mám rád, jsme kamarádi, my si navzájem fandíme,“ okamžitě zahnal úvahy o rivalitě mezi humoristy Martin Kuchyňka.

Legendu Václava Mlýnka znal osobně. „Měl jsem ho rád, protože to byl bezprostřední člověk. Jen když přišel ráno do autobusu, nemusel říct nic. Lidé, jen co ho viděli, už se smáli. Byla to velká osobnost,“ vzpomněl na oblíbeného vypravěče.

Ve svém vystoupení ho na pódiu přiblížil i jeho syn Václav Mlýnek. „Mimo dalších devíti řemesel, byl otec i malíř pokojů. Lidé si ho zvali jen proto, aby jim něco povykládal. Třeba jednu místnost pak malovali čtyři dny,“ vzpomínal na otce, kterému prý dělalo největší radost, když mohl bavit lidi.

Za to, že se akce nazvaná Humor-korení života Vašek Mlýnek I., kterou doprovodila Mladá horňácká cimbálová muzika s primášem Romanem Sokolem, uskutečnila, byl vděčný.