Na pódium se tak postupně dostala hovoranská dechová hudba, mužský pěvecký sbor, cimbálová muzika Cangle, folklorní soubor Potůček, děti ze základní školy, hovoranská chasa nebo duo Marie Kolajová a Ludmila Šťastná. „Hovorany jsou krásná dědina a zaslouží si, aby byly opěvované," řekla zpěvačka Túfaranky Lea Zimková, která spolu s Evou Ptáčkovou vytvořila v sobotu odpoledne moderátorské duo.

Příchozí si tak mohli vychutnat i písničky o rodné obci, jako jsou Ej, Hovorany, U Hovoran za dědinů, Okolo Hovoran nebo Hovorany, dědina starodávná. „Hodně Hovoráků a Hovoranek umělo a umí hrát na nějaký hudební nástroj a řada z nich umí tento kumšt předávat dál. Nezanedbatelný podíl na zpěvnosti lidu hovoranského mají také škola a chrámové sbory. Již dnes vyrostli a dále pomalu vyrůstají vyzrálí nástupci Ondrujů či Ištvánků," uvedl hovoranský starosta Josef Grmolec. Podle něj, i když bylo občas zataženo, tak se v Hovoranech vždy zpívalo, hrálo nebo tancovalo. „Vždy byla dobrá nálada. Věřím, že tomu je tak i dnes a bude i v budoucnu. Tato léty ověřená tradice nás inspirovala k pojmenování našeho vzpomínkového kulturního pořadu," sdělil starosta.

Na bohatý program akce Hovoranští muzikanti… co děláte? navázala večerní beseda u cimbálu.

První písemná zmínka o Hovoranech pochází ze Zeleného čtvrtku roku 1593. Zakladatelem nové vsi Hovorov byl nejvyšší maršálek Království českého za císaře Rudolfa II., pan Jan IV. z Lipé, který byl předposledním potomkem tohoto rodu a posledním držitelem hodonínského panství.