Výstava začala přesně po sto letech od památné zborovské bitvy. Největší část exponátů je ze sbírek Klubu vojenské historie Slovácko, z kyjovské pobočky Masarykova muzea v Hodoníně a od soukromých sběratelů.

Příchozí ihned uchvátí bitevní akustika. Československé legie přiblíží nejen jednotlivé panely, ale i filmový dokument s originálními záběry z války.

Začátek však patří rakouskouherské armádě. „Do ní většina mužů z českých zemí rukovala. Prošli bojiště na ruské, srbské či italské frontě. Až když se dostali do zajetí, tak někteří z nich vstupovali do legií. Jsou tady tak vypsaní všichni strážničtí padlí v řadách rakousko-uherské armády,“ říká Lexa.

Příchozí ve strážnickém městském muzeu vidí uniformy, zbraně, osobní věci, vojenské mapy i typickou ruskou zimní čepici papachu. „Je zajímavé, že ji někteří legionáři nosili i v červenci, což dokládá, že zásobovací situace nebyla nejdokonalejší, že by se stihly vyměnit všechny součásti zimní výstroje,“ připomíná strážnický historik.

Návštěvníci se taky seznámí s palnými zbraněmi, s nimiž se před sto lety bojovalo. Nechybí tak pětiraná opakovací puška Mosin, japonská Arisaka, Mannlicher M1893, kulomety šoša nebo Maxim. Zajímavý je také model zborovského kulometného hnízda nebo francouzská přilba Adrian. Jsou tady i doklady toho, že legionáři nakupovali japonské pušky a sukno na uniformy. „Šili se z něj návratovky či čepice zvané vidumky, které mají český střih, kterým se odlišovaly od jiných jednotek bojujících na magistrále. Vidumka navíc v ruštině znamená vynález,“ popisuje unikát Lexa.

V muzeu je i pravá zborovská hlína, a to z poutí v roce 1937 a 2017. Příchozí se také mohou více dovědět o čtyřech Strážničanech, kteří bojovali u tohoto ukrajinského města. Výstava bude k vidění do 30. září. Přitom druhý zářijový den se zde uskuteční muzejní noc s názvem Hoši od Zborova, kterou zatraktivní i bojové ukázky ve skanzenu, a do muzea zavítají uniformovaní vojáci i s polní kuchyní.Už teď ale mohou zájemci přijít na tuto zborovskou výstavu, kde jsou k dispozici i pohlednice s tematikou československých legií a s razítky připomínajícími sté jubileum bitvy, která byla pro následný vznik Československa velice důležitá.