„Hroznolhotské etýdy jsou vždy dvě krátké komedie, konfrontace vesnického nebo rodinného života z nejrůznějšího prostředí. Etýdy jsou originální v tom, že si je vždy píšeme samy. Úspěch hodnotit nemohu, ale lidé si vždy pochvalovali hlavně jejich autentičnost a humor,“ zamyslela se Jitka Pavlicová z ochotnického spolku Hrozen. Právě tato žena je společně se dvěmi kolegyněmi Andreou Vajdíkovou a Evou Kubišovou i autorkou jednotlivých etýd. Ty představují amatérští herci pod názvem Hroznolhotské e­týdy.

V podstatě až na místě se ale diváci dozvědí, na jaké téma přišly. V minulých letech nesly jednotlivé etýdy například názvy Život Bio není Rio, Mač – aneb stejně bude po mojém anebo IDS či Chůvičky. „Kdybychom prozradili konkrétní názvy hned, řekli bychom jimi všechno. Právě diváky ale chceme vždy překvapit,“ potvrdila Pavlicová.

Jednotlivá představení vznikají především na zkouškách a ochotníci sami přiznávají, že pracují především pod tlakem blížících se termínů. Díky tomu mohou vznikat scénáře, které jsou založené na odpozorovaných situacích z denního života.

Hroznolhotské etýdy hrají místní ochotníci vždy během dvou týdnů po pěti představeních. Nejinak tomu bude i letos.

Příznivci Hroznu se mohou na výkony jednotlivých herců těšit od třináctého května, kdy se koná premiéra letošního, pátého ročníku, až do soboty jedenadvacátého května. Tradicí se už stalo také benefiční představení pro Charitu Strážnice, které ochotníci odehrají v kulturním domě Strážničan.

Letos to bude dvaadvacátého května. „Když jsme hráli pro Charitu poprvé, výdělkem za vstupné jsme přispěli na pořízení nového automobilu. Teď už jde výtěžek na celkový chod strážnické Charity,“ doplnila Pavlicová.

Letošní novinkou je přídavné představení, a to v kulturním domě ve Veselí nad Moravou. To je naplánované na šestnáctého června. Hroznolhotští ochotníci se zúčastnili i divadelní přehlídky Dny valašského divadla v Hovězí na Vsetínsku.

V roce 2007 na ní získali Cenu diváka a Cenu za nejlepší ženský herecký výkon, a to v autorské etudě Americká nevěsta. O dva roky později vystoupil soubor na stejné přehlídce jako host.

Členy souboru jsou Andrea Vajdíková, Eva Kubišová, Jitka Pavlicová, Jarmila Petruchová, Veronika Petruchová, Marie Pavlicová, Jiří Falešník, František Pavlica a Václav Petrucha.