„Musím říct, že sympozium bylo perfektní. Skvěle se o nás postarali a moc se nám tady líbilo. Jsem vděčná za pozvání," říká malířka a absolventka brněnské fakulty výtvarného umění Lenka Pilařová.

Podle ředitele hodonínské galerie Josefa Fantury byl letošní ročník výjimečný v několika směrech. „Oproti loňskému roku jsme z velkého přešli na malý formát. Letos také uzavíráme tříletý projekt. Po tomto sympoziu vydáme katalog za všechny tři ročníky," upozorňuje ředitel.

Zhruba sedmdesátku děl neuvidí hosté jako loni ve stálé expozici, ale v arkádách galerie. „Návštěvník je všechny uvidí z jednoho místa a nemusí tak nikam chodit. Doufám, že nám ale počasí neublíží," věří ředitel.

Arkády tak zaplnily obrazy deseti autorů ze tří jižních krajů České republiky a z jedné rakouské spolkové země. „Mezinárodní malířské sympozium pozvalo po dvou malířích z Dolního Rakouska, Jihočeského kraje a Vysočiny. A jako domácí máme čtyři zástupce," přiblížil Fantura.

Věková struktura malířů je pestrá. „Od studenta až po docenta vyučujícího na vysoké škole. Také je tady řada středoškolských pedagogů a dva autodidaktici," představil tvůrce ředitel.

Návštěvníci výstavy se mohou těšit výhradně na obrazy malované akrylovými nebo vodou ředitelnými barvami. „Pouze magistra umění Makarová využila jen černou barvu, rozmývala tuž a fixovala," podotkl Fantura s tím, že umělci byli vyzvaní k tomu, aby se inspirovali Hodonínem a okolím.

Výtvarníci se však neprocházeli v tropických vedrech pouze Hodonínem, ale také pluli po řece Moravě nebo se v ní i vykoupali, navštívili vinný sklípek v Plžích nebo velkomoravský památník v Mikulčicích. „Tamní duch místa je velice zasáhl. Byli jsme tam v době, kdy právě přecházela fronta, takže byl takový tlak, že na všechny působil úplně fantasticky," řekl nadšeně Fantura s tím, že umělci tvořili v hodonínské Integrované střední škole po deset dnů a často v noci, a to až do tří do čtyř hodin do rána.

„Spolupráce s kolegy byla perfektní, spolu jsme také vařili, taky jsem si poprvé v životě zaplavala v řece Moravě. Voda byla úžasná," svěřila se Lenka Pilařová. Ta potěší návštěvníky výstavy obrazy kraslic. „Téma jsem si vybrala už předem. Inspirovaly mě Velikonoce, malérečky a Hodonín," dodala malířka.