„Na lidový jarmark se vždycky těším. Chodím na něj v Kyjově v rámci slavností každý rok a pokaždé si i něco pěkného přinesu domů,“ pochlubila se při placení dřevěných výrobků u jednoho z řady stánků Jana Trušinglová z Kyjova. Když je Slovácký rok, chodí s manželem také na program. Letos jej ale vnímá při pochůzce po jarmarku jen jako kulisu.

„Každý rok si přinesu domů z jarmarku nakládaný hermelín, něco dřevěného, slaměného, nebo prostě něco pěkného na památku či do domácnosti,“ zasnila se návštěvnice Kyjovských slavností.

Lidé si nekomerční lidový jarmark, na kterém jde stále koupit spoustu tradičních lidových výrobků, v Kyjově velmi pochvalují.

„Myslím, že je to hodně i zásluhou města. Mě osobně zkontaktovala a nabídla místo na můj stánek přímo Kyjovská radnice,“ říká mladá výtvarnice Michaela z Brna ve stánku s ručně malovaným sklem.

Jak říká, o její obrázky s jemnými květinovými dekory je mezi lidmi stále zájem. Perníková srdce jako kola od vozu, medovina, vanilkou provoněné trdelníky, vyřezávané dřevěné hračky, ručně vyráběné svíčky, šperky, drátkovaná keramika, slaměnky, formy na máslo i cukroví z lipového dřeva i keramiky jsou tady ke koupení na každém kroku. „Jihomoraváci nakupují hrozně rádi,“ směje se asi čtyřicetiletý výrobce dřevěných hraček z Benešova u Prahy ve svém stánku.

Komu se však tento rok prý daří méně, jsou někteří stánkaři s občerstvením. „Je to letos nějaké špatné,“ posteskl si prodavač ve stánku s medovinou, ke kterému se v třicetistupňovém horku zákazníci kolem poledne zrovna nehrnou.

„Lidi šetří, je krize, tak je jich trošku míň než loni a i málo pijí,“ myslí si dvacetiletý mladý muž.

„My to máme letos s prodejem taky špatné. Klesl určitě o nějakých třicet procent,“ stěžuje si při obalování trdelníků v namletých oříšcích jeho výrobce z Hodonína.

Přesto je u jeho provoněného stánku zájemců i uprostřed tropického dne stále dost.

„Pivo a klobásky na grilu, to se prodává pořád, krize- nekrize“ konstatoval jeden ze stánkařů na náměstí v Kyjově, kde po celý víkend probíhá kulturní program.

Jeho součástí byla také páteční pocta Josefu Frýbortovi, sobotní III. Ročník Galerie rulandských vín, Žalmanův folkový Kyjov či vystoupení šermířů.

A komu se v parném letním dnu zachtělo trošky osvěžení a neměl zrovna chuť na točené pivo, ten si nohy smočil přímo v kašně na náměstí.
Lidí posedávajících v jejím okolí bylo přes sobotní poledne stále dost.

V neděli od 14 hodin přišly pak v Kyjově na řadu dožínky. Vyvrcholily odpoledním programem před radnicí.

„Pane hospodářu a hospodyňko milá, vaša chasa žně už dokončila. A protože při práci vždycky pilná byla, sešla se tu, aby dožínky s vama oslavila,“ ozvalo se při předávání dožínkového věnce z pódia. „Dobře jste viděli, že jsme pilně dbali a úrodu za sucha do stodol dostali. Už je všecko hotové, jistě radost máte? A my ještě větší, jak dnes uhlídáte,“ pronesla chasa směrem k hospodáři.

Za účinkování Slováckého souboru z Kyjova a dechové hudby Žadovjáci přihlížely dožínkovému veselí stovky spokojených návštěvníků.