„Je to jeden z mladších festivalů v celé republice. Je výjimečný jako festival mužáckých pěveckých sborů, podobný v této zemi není. Jsem rád, že se v tomto regionu vznikl a myslím si, že má velkou budoucnost," prohlásil předseda Folklorního sdružení České republiky Zdeněk Pšenica.

Šardické Zpívání mužských sborů se otevřelo před třemi lety. „Chtěli jsem oslavit desáté výročí Mužského pěveckého sboru Mužáci. Za spolupráce s předsedou Pšenicou vznikl první ročník festivalu mužský sborů," přiblížil počátky folklorního podniku jeho ředitel Petr Lhota.

Premiérový ročník byl jednodenní. „Zjistili jsme, že se o festival začalo zajímat tolik sborů a souborů, že jejich vystoupení se do jednoho dne nevměstnají. Tak jsme program rozvrhli do dvou dnů," sdělil Lhota.

Letos je pro příchozí nachystaný pestrý program s vystoupením sborů z Ratíškovic, Želetic, Brna, Dambořic, Dubňan, Hrušek, Josefova, Louky, Milotic, Rohatce, Šardic a Vnorov. A nejen těch. „Aby nezpívaly jen mužské sbory, tak je prokládáme folklórními soubory, první dva ročníky převážně dětskými. Letos přijedou i Senioři ze Skalice. Snažíme se festival dělat pestřejší a pestřejší," upozornil ředitel. V pátek se tak na scénu dostane i nový Zlatý zpěváček Patrik Havlík a finalistka soutěže Soňa Vacenovská.

Denní programy, kde se představí kolem čtyř stovek účinkujících, zakončí v sobotu beseda u cimbálu s CM Mládí Čejč a v sobotu festivalová veselice s Dechovou hudbou Galáni z Přibyslavic. „Budeme spokojení, když se festival podaří jako v předchozích letech a kdyby přišlo víc lidí," uvedl Lhota.

Podle prezidenta Folklorního sdružení ČR má šardický festival celorepublikový význam. „Je zajímavé, že se tady za tak krátkou dobu podařila vybudovat spousta věcí. Navíc se na festival nabalují další doprovodné akce, jako jsou například výstavy. Jsem přesvědčený, že tento festival bude růst, a že o něm uslyší celá folklorní republika," věří Pšenica.

Na festival mužských sborů navazuje v neděli Přehlídka mládežnických dechových hudeb. Za moderování lidového vypravěče Františka Uhra se představí především dechové hudby ze Šardic – Šardičanka, Ištvánci a Mladá muzika. Přespolní bude zastupovat jako zvláštní host Túfaranka ze Šakvic. „Chceme pokračovat v tradici přehlídek mládežnických dechovek. Letos jsme ale pozvali šardické dechovky, a to proto, že Šardičanka slaví pětapadesáté a Ištvánci patnácté výročí založení," vysvětlila letošní změnu šardická starostka Blažena Galiová. Dechovky zahrají na hřišti Baníku.