V čele souboru stojí folklorista a dlouholetý moderátor vojenského tanečního souboru Ondráš z Brna Ladislav Šimeček.

První, ale na delší dobu jediné veřejné vstoupení má Matýsek za sebou. V předvánočním čase u příležitosti výstavy betlémů předvedl kulturní program při vernisáži.

„Většina z nás je bývalými členy Slováckého souboru Kyjov. Jinak jsme součástí divadelního sdružení Opona. Matýsek se určitě bude ubírat cestou scénického divadla, zaměřeného tak trošku na netradiční folklor,“ uvedl jeden z členů souboru Jan Krist.

Nezůstane ale jen u folklóru. „Postupem času se od něj chceme vzdalovat. V začátku to jistě bude folklor, pak divadlo s lidovými prvky,“ vysvětlil Ladislav Šimeček.

Matýsek prozatím tvoří šest tanečních párů. Na veřejnosti se s dalším číslem plánuje představit přibližně v létě. Do té doby bude zkoušet, aby na léto byl připraven celovečerní program. Kyjovští se sice už nyní ptají, kdy bude další vystoupení, ale podle členů bude lepší, když si počkají na řádný program. Po něm by měly následovat už pravidelné akce.

Od ostatních souborů v Kyjově i okolí se ten nový bude odlišovat především tanečním pojetím. Někteří jeho členové dokonce prošli věhlasným Ondrášem.

„Bude to vlastně velmi zajímavé. Členové jsou jak bývalí tanečníci bez zkušeností s hraním, tak i lidé, kteří se věnovali jen divadlu, ale naopak tanci nikdy,“ řekl Šimeček.

Tanec je obsažený i v názvu souboru, ačkoliv to na první pohled není vidět. Matýsek je totiž složeninou označení: Malý taneční soubor.

Kdo zná Ladislava Šimečka či jeho kolegu Pavla Růžičku, je mu jasné, že v případě Matýska nebude nouze ani o zasmání. „Starostí a vážných věcí má každý dost. Proto všechna představení odlehčíme, ať se zasmějeme,“ říká Šimeček.

Jak by to mohlo vypadat, viděli diváci před Vánoci. Netradiční pojetí vánočních zvyků při vernisáži betlémů přihlížející pobavilo. A je se na co těšit i v budoucnosti.

„Uvedu jako příklad dožínky. Pojmeme je tak, že budou k vidění s nimi spojené zvyky, ale také třeba souboj klasické kosy a sekačky,“ nastínil vedoucí souboru.