S jubilejním ročníkem přibylo pořadatelům více starostí. „Na programu pracuje po celý rok kolem šedesáti lidí, externích spolupracovníků jsou desítky," sdělil tajemník festivalu Petr Horehleď.

Podle něj letos na festivalových pódiích vystoupí o několik stovek účinkujících více než v minulých letech. Počítá také s přílivem dalších tisíců diváků. „Obvykle jezdí do Strážnice kolem třiadvaceti tisíc lidí, pokud bude dobré počasí, přijede jich určitě mnohem víc," uvedl Horehleď.

Osmatřicet pořadů se vystřídá nejen v amfiteátrech Bludník, Zahrada, Zámek, ale také na pódiích na Ostrůvku, na louce u Platanové aleje, ve skanzenu, v budově strážnického zámku, Pod Šancama a na dalších místech ve městě a v zámeckém parku. Kromě domácích muzikantů, tanečníků a zpěváků obohatí jubilejní folklorní nabídku soubory z Beninu, Argentiny, Španělska, Maďarska, Slovenska a Indie. „Ze strážnických souborů vystoupí Danaj, Žerotín, Demižón i jejich následovníci Demižónek a Danájek. Novinkou bude letošní zahájení na Bludníku. Vystoupí tam seniorské soubory Věčně mladý Danaj, Nestárnoucí Žerotín a Malá taneční skupina cimbálové muziky Danaj," prozradil Horehleď.

fakta o festivalu
- pořádání Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice je jedním ze základních úkolů Národního ústavu lidové kultury
- poprvé se konal v roce 1946 a měl charakter celostátních slavností
- představuje folklor nejen v jeho přirozené podobě, ale také v různých úpravách a stylizacích
- zahraniční soubory vystupují ve Strážnici od roku 1957
- zachovává kontakt mezi účinkujícími a diváky a umožňuje zapojení návštěvníků do dění, například při finále Soutěže o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku

Rekordních tři sta osmdesát účinkujících vystoupí v pořadu Uprkův kraj. Mezinárodní folklorní festival Strážnice 2015 přivítá i svoje legendy horňáckého zpěváka Dušana Holého a primáše Martina Hrbáče. „Poprvé jsem ve Strážnici nevystupoval jako muzikant, ale jako dětský zpěvák před pětašedesáti lety. Jožena Kubík vzal na festival celý ansábl zpěváků a tanečníků. A také mě a Juru Holčíka z Hrubé Vrbky. Zpívali jsme Zapadá slunéčko za vysoké hory. Tehdy se objevila i naše fotka v novinách nebo časopise," zavzpomínal Martin Hrbáč.

Legendární primáš hrává se svojí muzikou už po desetiletí Pod Šancama. „Je to vždycky takové setkání po roce. Schází se tam vždycky velké množství našich příznivců, kteří se nevidí celý rok. Ti starší někdy říkají, že příští rok už asi nepřijdou. Bývá to smutné, když je to bohužel pravda," dodal Hrbáč.

Pro většinu muzikantů, zpěváků a tanečníků jsou strážnické slavnosti každoročně se opakujícím svátkem. „A také příležitostí setkat se s přáteli, kteří jsou naladěni na přibližně stejnou vlnu. Kteří se těší na to, co mohou na festivalu uvidět a uslyšet. A také vytvořit neopakovatelnou atmosféru ve festivalových hledištích i ocenit vystoupení jiných," uvedl k Mezinárodnímu folklornímu festivalu Strážnice 2015 jeho prezident Jan Krist.

Pořadatelé připravili i vzpomínku na zakladatele festivalu, primáše Slávka Volavého, potřicáté budou tanečníci soutěžit o krále slováckého verbuňku. MFF vznikl před sedmdesáti lety jako československý festival. Pořad Kde domov mů(ô)j o lidech bývalé společné federace na to upomene.