„Narodil jsem se na Orave. Už jako malý chlapec jsem chodil za dědou na salaš. Běhával jsem za ním po kopcích a všímal si, že stále držel v ruce prut a něco vyřezával. Už tehdy jsem po jeho rukách pokukoval a říkal si, že jednou budu řezbářem,“ popisuje své začátky Ferianc.

Jeho kroky poté ale nevedly přímo ve šlépějích svého dědečka. „ Začínal jsem výrobou intarzií. To je technika, při které se vlepováním barevných dýh na podklad vytváří obraz. Stále mě však lákalo dřevo. Sehnal jsem si tedy dláto a polénko a začal zkoušet vyřezávat,“ uvedl řezbář.

Své plastiky většinou vyrábí z lipového dřeva. Jejich výška je od patnácti do čtyřiceti centimetrů. „Jednou jsem dělal betlém, který měl šedesát centimetrů na výšku. Bylo to pro soukromého zákazníka z Itálie. Těžko jsem se s mým dílem loučil, protože všechny jsou jako moje děti,“ přiblížil řezbář.

Na přeměnu obyčejného polénka v postavu či zvířete, nepotřebuje žádnou velkou dílnu. Stačí mu malý koutek v kuchyni petržalského panelového domu.
„Zapnu si rádio, k nohám se mi posadí náš pudlík Denny a já si vyřezávám třeba i do půlnoci. Je to mnohem lepší než se toulat někde po hospodách,“ usmívá se pan Ján.

Dodává, že nevyřezává jen doma. „I když jedem s manželkou na dovolenou nebo na víkend pryč z města, vždy si do tašky přibalím nářadí a kus dřeva,“ řekl.

Na jedné z dovolených se mu také stala příhoda, na kterou podle svých slov nezapomene.

„Vyřezával jsem ovečku před chatkou, kde jsme bydleli. Přiběhl ke mně asi tříletý chlapec. Byl jsem překvapený, že mě dokáže tak dlouho pozorovat. Druhý den jsem ho potkal i s jeho otcem, který říkal, že klučina nemluví o ničem jiném než o mě a o tom, co viděl. Odpoledne přišel před chatku. Ovečka byla hotová. Zeptal jsem se, chceš ji? Rozzářily se mu oči a i s ovečkou utíkal za rodiči,“ zavzpomínal Férianc.

Jeho díla mohou lidé vidět v těchto dnech v Hodoníně, ale také v Římě nebo Vídni. „Moje práce mi umožnila cestovat a poznat spoustu zajímavých lidí. Bohužel se však setkáváme s tím, že mladé lidi to k řezbářství příliš netáhne. Proto je potřeba jim to kouzlo ukázat a předat i zkušenosti,“ poukázal.