Na příznivce adrenalinových sportů čekají filmy o extrémním lyžování, zimních horolezeckých výstupech, snowboardingu či skialpinismu.¨„Di­vákům se představí celkem deset snímků, z nichž řada získala ocenění na různých mezinárodních, ale i tuzemských festivalech. Filmy se točily v období posledních tří let,“ uvedl za veselské kino Morava Marek Procházka. Filmy, které se představí, vybírali sami pořadatelé filmového festivalu.

„Ukáží lezení v ledu, fantastické záběry z exotického Kašmíru, plavání v extrémně studené vodě, speed flying na Mont Blancu a představí i nejpomalejší snowboardový film na světě,“ lákají pořadatelé na svých webových stránkách.

Filmoví i adrenalinoví nadšenci tak uvidí mnohdy pouze několikaminutové filmy pocházející z Kanady, Francie, USA, Finska či Švýcarska. Budou buď s českým dabingem, nebo s titulky. Ten nejdelší bude dlouhý půl hodiny.

Letos se mohou diváci těšit na zahraniční Mont Blanc – Speed Flying, Session, Azadi: Freedom, The Continuum Project – Blown Away in Norway, Nipwitz, Home Swiss Home, The World´s Slowest Snowboarding film, Hello freeski short film. Představí se ale i dva zástupci českých zimních sportů, a to Zimní plavání a Sugar Beat.

A podle Procházky mezi zahraničními kolegy rozhodně nezapadnou. Úroveň českých outdoorových filmů je totiž porovnatelná s tou zahraniční. „Díky tomu, že i u nás jsou lidé, kteří se natáčení těchto filmů věnují, je kvalita snímků opravdu srovnatelná,” řekl Procházka.

Chybět festivalu nebude ani doprovodný program. Procházka počítá s tím, že se o víkendu představí firmy, které prodávají lyžařské potřeby či vybavení do hor, ale i cestovní kanceláře, které podobné aktivity nabízejí.

„Přemýšlím, že návštěvníkům nabídneme i lyžařský servis, když už začíná sezona. Možná uděláme i bazar lyžařských potřeb. Ten ale zatím ještě není jistý,“ nastínil Procházka plány.

Filmový festival zimních sportů bude filmy promítat v sobotu od 19.30, v neděli pak už od 9.00. Vstupné na akci je sedmdesát korun.