„Celé to vzniklo proto, aby si dospělí uvědomili, jak je čtení důležité pro emocionální vývoj dítěte. Je přece nádherné, když rodiče, babičky, dědečkové či sourozenci stráví alespoň dvacet minut denně spolu při čtení a vytrhnou děti od počítače,“ osvětluje hlavní ideu koordinátorka projektu v Dubňanech Lucie Trávníčková.

„Obešla jsem instituce ve městě. Školky, školy, Mateřské centrum Srdíčko, knihovnu. Všechny zareagovaly pozitivně, myšlenka se jim velmi líbila,“ je potěšena nečekaným zájmem veřejnosti Trávníčková.

Nápad zaujal i tamní maminky. Samy se začaly hlásit a chtějí dětem také číst. V rámci asi pětačtyřicetiminutového veřejného čtení si prý pak známé osobnosti s dětmi mohou zahrát hry nebo třeba zazpívat.

„Děcka jsou tím doslova nadšené. A dnes mi jedna paní prodavačka řekla, že jsem ji tím tak inspirovala, že se jdou i s dětmi přihlásit hned do knihovny,“ prozradila koordinátorka veřejných čtení.

Jak ještě Lucie Trávníčková prozradila, podařilo se jí domluvit i bývalou miss ze Strážnice Elišku Bučkovou, která přijede do dubňanského Mateřského centra Srdíčko číst dětem už v nejbližších dnech.

Myšlenka ukázat dětem krásu a kouzlo čteného slova se zrodila před lety v Polsku. Organizátoři teď prostřednictvím internetu hledají koordinátory, kteří veřejná čtení zaštítí ve městech a obcích po celé republice.