Už po osmnácté se letos v Kyjově uskuteční Kyjovské letní slavnosti. Ty odstartují už tuto sobotu ráno před radnicí a zahájí je vystoupení mažoretek. Bohatý program pokračuje až do neděle, kdy slavnosti ukončí vystoupení Slováckého souboru Kyjov a dechové hudby Žadovjáci.

„Akce má v Kyjově dlouhou tradici. Kyjovské letní slavnosti vyplňují ty roky, kdy není Slovácký rok, který bývá vždy po čtyřech letech," řekla Andrea Něničková z programového oddělení kyjovského kulturního střediska.

Termín je plánován na období dožínek. „Staly se z toho městské slavnosti, kdy v sobotu bývá kulturní program a v neděli právě dožínky. Takovou stavbu se snažíme vždy zachovat," vysvětlila Něničková.

Sobotní program je naplánován tak, aby oslovil všechny generace. „V sobotu vystoupí například mnoho hudebních kapel různých žánrů. V plánu je třeba rocková nebo swingová kapela. Večer zahraje i dechová hudba Svatobořáci," popsala Něničková. Přichystána je i spousta doprovodných atrakcí pro děti. Mezi nimi například šermířské hry. Letošní novinkou je i workshop na hrazdě a šále, kdy si lidé vyzkouší pár vzrušujících kousků na šestimetrové konstrukci před radnicí. Na vše dohlédnou dvě akrobatky, které taktéž vystoupí.

Děti budou hrát důležitou roli i mezi vystupujícími. Podruhé se na Kyjovských letních slavnostech předvede Dětské kočovné divadlo opona, v němž zahrají děti ve věku šesti až třinácti let. „Připravili jsme si tři nová představení, která jsme poprvé odehráli na konci června. S nimi budeme pokračovat i nyní. Jsou to tři hudební pohádky, konkrétně Šípková Růženka, Perníková chaloupka a O neposlušných kůzlátkách," informoval vedoucí malých divadelníků Pavel Růžička.

Kromě dětského divadélka se diváci dočkají i loutkového divadla. „Po celou dobu programu jsme navíc připravili pro děti i různé tvořivé dílničky, hry a soutěže," sdělila Něničková.

Součástí kyjovských slavností je i páteční jazzový program muzikantů YooFJazz a Empirit. V neděli pak na kyjovském náměstí už tradičně vystoupí přípravka Slováckého souboru Kyjova, folklorní soubor Kyjovánek či ženský sbor Tragačnice.

Žalmanův folk

V sobotu od šesti hodin večer začíná v prostorách letního kina i Žalmanův folkový Kyjov. Ten bude ve městě už posedmnácté. „Dříve jsme fungovali jako samostatná akce. Se slavnostmi jsme se náhodně potkali a začali spolupracovat. Do té doby jsme jezdili s mou kapelou Poutníci na koncerty a organizoval jsem koncerty Žalmanovi. Jednou jsme měli koncert právě na letním kině, kde se nám zalíbilo, a rozhodli jsme se, že tam začneme pořádat festival," popsal pořadatel Žalmanova folklorního Kyjova František Linhárek.

Další akcí, která doplní letní slavnosti, je chovatelská výstava. Krajské kolo bude v Kyjově potřetí, okresní podeváté. „Ukáže se přesně stovka chovatelů, kteří předvedou mnoho druhů zvířat. Mezi nimi například plazy, křečky, činčily, ale i holuby a mnoho dalších," uvedl předseda kyjovských chovatelů Jiří Rovenský.