Obchodníkům s elektronickými knihami tak v létě nejvíc rostou tržby. „E-knihám dává přednost stále více čtenářů. Počet prodaných kopií stoupá, meziroční nárůst se pohybuje v desítkách až ve stovkách procent. E-knihu lze koupit odkudkoli, čtenář ji dostane za několik vteřin. Na e-knihách oceňuji hlavně rychlost nákupu: ležím u vody, vidím v e-shopu zajímavý titul a za pár minut ho mohu začít číst," uvedl Lukáš Pokorný, který pomáhá autorům s vydáváním e-knih a píše na toto téma dizertaci.

Podle něj lze díky čtečkám s elektronickým inkoustem číst e-knihy pohodlně i na přímém slunci. „To především v létě čtenáři oceňují, protože s tabletem nebo laptopem by na pláži neměli šanci," dodává Pokorný.

Zvýšený zájem o e-knihy v období léta zaznamenává i brněnské Nakladatelství Jota. „Čtenáři si začínají zvykat na praktickou stránku čteček tedy celá knihovna v malém zařízení, žádná hmotnost navíc a mnoho dalších výhod. A vzhledem k jisté anonymitě internetového prodeje e-knih je nejžádanější žánr erotika. Už teď se například naše čtenářky těší z naší e-novinky Rozkoše léta," uvedla mluvčí Joty Jana Ptáčková.

Jsou však také čtenáři a s nimi i nakladatelé, kteří stále upřednostňují knihy v klasické, tištěné verzi. Což platí i v létě. „Nedokáži si přestavit, že se na lehátku u moře dívám do displeje. Baví mě se knihy dotýkat, očima si předem vymezovat, kolik ještě přečtu stran, než se půjdu třeba koupat. A jsem vlastně i trochu hrdá, mohu-li mezi cizinci držet titul Milana Kundery či Václava Havla. Už několikrát se mi stalo, že mě jen kvůli tomu přišel někdo ze zahraničních turistů pozdravit a říct, že jsou to taky jeho oblíbení autoři," říká Brňanka Mariana Koudelková s tím, že právě Havel či Kundera jsou ideální případ, jak propojit „chytré" čtení s těmi nejobyčejnějšími věcmi v životě člověka.

Publikace, které zákazníci v knihkupectvích kupují nejčastěji, patří k opakovaně žádané klasice. „V létě lidé žádají hlavně detektivky, humornou literaturu a červenou knihovnu," uvedla Magda Reiblová z Knihkupectví Barvič a Novotný.

Romantika pro ženy

O tituly s romantickým či erotickým podtextem se v létě zajímají hlavně ženy. „Čtenářky si velmi oblíbily například naši Božskou sérii: Božský bastard, Božský cizinec a Božský hráč. Aktuálně jsou velmi oblíbené také mysteriózní a lehce hororové knihy v podobě našeho Sirotčince slečny Peregrinové pro podivné děti. V srpnu plánujeme vydání jeho pokračování a poté i další tituly podobné atmosféry," dodává Ptáčková.

Ne všechna jihomoravská knihkupectví však berou na léto ve svých edičních plánech ohled. „Léto nakladatelé mnohdy podceňují, protože lidé málo chodí do knihkupectví a hodně leží u vody. Je to paradox, protože u vody se zase hodně čte. Tedy, správná strategie pro nakladatele na léto je vydat letní tituly na jaře, podobně je to asi s plavkami a osuškami," říká Petr Minařík z Nakladatelství Větrné mlýny.

Další žádaný okruh jsou v létě průvodce a mapy. Dokonce i v knihovnách. „S ohledem na opakovaná přání čtenářů jsme letos i přes omezený rozpočet obnovili fond map a zájem je opravdu velký," uvedla Zdeňka Adlerová z Knihovny Karla Dvořáčka ve Vyškově.