„Doufám, že se nezlobíš, mamá, chci jim ukázat naše sídlo, než bude slavnostní večeře,“ ptá se Marietka matky Antoanety Seilernové, která zrovna vešla do kabinetu a nechává si od chotě připálit cigaretu.

Manželé Ladislav a Antoaneta Seilernovi jsou posledními majiteli zámku v Miloticích a dnes slaví patnácté výročí svatby. Právě atmosféru počátku dvacátého století a život šestičlenné rodiny Seilernů mohli nasát návštěvníci zámku v Miloticích při nočních prohlídkách. Ty se nesly poněkud v komornějším duchu, než předešlé, o které je každoročně mimořádný zájem a navštívilo je asi 780 lidí.

„Byli jsme rozhodnutí udělat prohlídky jen jednou, jenže jsme je měli dojednané s módní přehlídkou, která se pak přesunula. Lístky už byly ovšem vyprodané,“ vysvětluje zástupkyně kastelána Miroslava Bočková, proč se letos provádělo zámkem dvakrát. „Návštěvníky zámkem nyní provedly čtyři děti manželů Seilernů. Známe totiž různé detaily z života této rodiny,“ dodává Bočková

A tak se lidé v průběhu patnáctiminutové prohlídky například dozvěděli, že zámecký pán byl velmi šetřivý. I když byla v zámku elektřina, hodně se používaly svíčky. Také nákupy Seilernovi neznali. Jedli a pili jen to, co se pocházelo ze zámeckých polí, lesů či rybníků. Maminka Antoaneta, rozená baronka Loudonová, se starala o účetnictví, chod zámku, chudobince a aby žebráci neodcházeli od bran zámku s prázdnou. O čtyři děti – Marietu, Elišku, Zitu a Karla Maxmiliána, se často starala babička Alice. Učila je jezdit na koni i bruslit.

V kachlových kamnech z 15. století, která stojí ve společenském salonu, kde dámy například vyšívaly, četly knihy nebo pily kávu či horkou čokoládu, se ještě za posledních zámeckých pánů udilo maso. A služebnictvo prý na něj velmi rádo chodívalo.A aby návštěvníci nepřišli ani o legendy vztahující se k zámku, zahlédli i černou hraběnku. Ta v zámku straší od osmnáctého století prý proto, že její manžel, hrabě Sherenyi, nechal ze žárlivosti zavraždit kaplana, se kterým se hraběnka dlouhé hodiny modlívala v kapli. Srpnové noční prohlídky zámku při svíčkách si nenechalo ujít tři sta návštěvníků.