„Výstava se mi velice líbí. V jedné části jsme představili starší tvorbu, a pak jsme chtěli zejména Rohatčanům ukázat, jaký byl taťka úžasný malíř, a přichystali jsme jeho akvarely, které byly jeho doménou," přiblížila umělcova dcera a učitelka výtvarné výchovy na hodonínském gymnáziu Daniela Satkeová.

Ta je velice ráda, že místní zareagovali na počin starosty Jarmila Adamce, aby přinesli Novákova díla do muzea. „Když například tatínek odjel na studia, tak jeho maminka některé jeho obrazy rozdali. Lidé z Rohatce tak nyní přinesli i díla z tatínkova mládí, které jsme ani neznali," řekla pedagožka s tím, že do výstavy zahrnuli i skici.

„Dali jsme tam i starší díla, aby připomněli dějiny Rohatce a Hodonína, a jak se obce mění. Hodnota děl totiž není jen umělecká, ale opravdu i historická," připomněla Satkeová.

Na vernisáž dorazilo kolem dvou set milovníků umění. „Určitě jsme takové množství lidí neočekávali, ale snažili jsme se udělat výstavě i knize velkou propagaci, protože Karel Novák je jedním z nejvýznamnějších rohateckých rodáků a takovou poctu si určitě zaslouží," je přesvědčený Adamec.

Obci se podařilo získat dokonce víc obrazů, než se jich podařilo vystavit. „Jsme limitovaní prostorem, tak se muselo vybírat. Ti, kteří je instalovali, se ale snažili, aby v ní byly zastoupené všechny typy obrazů, které tvořil – portréty, akvarely či krajiny," upozornil starosta.

Podobně je komponovaná také monografie, která je od soboty v prodeji kromě rohateckého obecného úřadu, tak v hodonínském informačním centru a knihkupectví Zdenky Dvořákové. Hodonín se totiž podílel na vydání knihy pokrytím poloviny nákladů. Karel Novák totiž dlouhá léta žil v Hodoníně. „Myslím si, že celou pracovní skupinu, která se na publikaci podílela, potěší, když z ní budou mít lidé radost," doplnil Adamec.

Karel Novák se narodil 23. července 1915. Studoval na Státní reálce v Hodoníně a II. státní reálce v Brně. Pokračoval studiem na Státní pedagogické akademii v Brně. Působil jako učitel na školách v okrese Hodonín a Břeclav. „Po složení příjímací zkoušky na pražskou Akademii výtvarných umění studoval u profesorů Jakuba Obrovského a Karla Mináře," přiblížila kurátorka Ilona Tunková z hodonínské Galerie výtvarného umění.

Za života Novák vystavoval samostatně dvaapadesátkrát a účastnil se i skupinových výstav. Zemřel jedenáctého ledna 2006.

Rohatecká výstava bude k vidění do dvacátého září.