Cena je určená mecenášům kultury a charity. Dostávají ji především dvě skupiny lidí. Tou první jsou dárci, kteří věnují desítky nebo stovky milionů korun do kultury. Tou druhou jsou jednotlivci, kteří dávají z mála jen pár korun, nebo něco dělají nezištně. Letos se tato cena udělovala už po jedenácté.

„Měl jsem pocit, že se za podporu kultury a charity málo děkuje. Z toho vznikl nápad na toto ocenění. Lidé si stěžují na to, že je málo sponzorů, mecenášů a dobrodinců. Na druhé straně, pokud už nějaké najdou, nemají potřebu jim poděkovat. Proto vznikla Cena Ď,“ uvedl autor a pořadatel děkovné akce Richard Langer.

Malíře Petra Přikryla navrhla na cenu přímo hodonínská zoologická zahrada. Přikryl se tak stal jedním ze sedmnácti zástupců jižní Moravy, který nakonec cenu získal.

Ocenění nečekal

„To, že si pro ni půjdu na pódium právě já, mě vůbec nenapadlo. Nominaci jsem bral spíš jako možnost podívat se do Národního divadla. Doteď jsem ze všeho překvapený, stále mi to nedochází,“ reagoval na vítězství malíř. Ten se malování věnoval již od dětství. Nabídku vymalovat pavilón ptactva hodonínské zoo dostal ve svých patnácti letech.

Cena Ď se uděluje v několika kategoriích, například podporovatelé divadel, zoologických zahrad nebo dětských domovů a ústavů sociální péče. O tom, kdo cenu získá, rozhoduje tři hodiny před samotným ceremoniálem celostátní kolegium.

Jeho členy jsou například podnikatel Tomio Okamura, ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek, ředitel Národního divadla Ondřej Černý nebo prezidentka Hnutí na vlastních nohou – Stonožka Běla Gran Jensen. Od letošního roku čekala ocenění novinka v podobě krajských předkol.

Křišťálovou cenu Ď vyrobili skláři z Velkého Oseku.