Malý Princ. Divadlo jednoho herce, konkrétně Víti Marčíka mladšího, plní lidmi v sobotu odpoledne sál kulturního domu v Mikulčicích. Tam se už od pátečního večera koná patnáctý ročník festivalu Pestrovečer. Vybrat právě pohádku pro děti i dospělé se pořadatelům vyplácí. Židle jsou obsazené do posledního místa. A desítky lidí si představení vychutnávají i ve stoje. „Velice jsem věřila tomu, že účast na divadle bude dobrá. Z množství lidí, které přišlo, jsem ale opravdu překvapená. Obvykle míváme průměr kolem stovky diváků a předpokládám, že dnešní odpoledne jich k nám přilákalo minimálně dvojnásobek. Víme, že pozvat Víťu Marčíka mladšího je dobrá volba, letos jde o třetí Pestrovečer, na kterém vystoupuje. Navíc titul Malý princ je oblíbený a zaujme malé i velké,“ říká jedna z organizátorek akce Barbora Nesvadbová.

Divadlo však není jediným tahákem celého festivalu. Sobotní odpoledne patří vernisáži i přednášce, součástí je i bleší trh a půl osmá znamená start večerních koncertů. Letos vystupují brněnské Květy, Čankišou a slovenští Puding paní Elvisovej. „Snažíme se každý rok přitáhnout další skupinu lidí. Těší nás třeba, že už letošní divadlo přilákalo i rodiče s dětmi. Ale chceme nabídnout každé skupině lidí něco, co je zaujme. Chceme mít program co nejpestřejší,“ doplňuje Nesvadbová.

Festival začal už v pátek, a to přednáškou a diskuzí ekologa Mojmíra Vlašína. Následoval koncert hodonínské kapely Jasmín. „I přes neutěšenou akustiku a místní prostor, se publikum chytlo, tančilo a chtělo neustále přídavky, což bylo super. Kolem třicítky diváků na tak malém prostoru je fajn. Jako Jasmín jsme na akci hráli poprvé a i organizačně to bylo zvládnuté,“ hodnotí akci člen kapely Stanislav Klín.

Pátek bývá každoročně komorní záležitostí, na kterou chodí pár desítek lidí. Největší návštěvnost zajišťuje sobota, kdy je divadlo a večerní koncerty. Celým festivalem se navíc vždy prolíná nějaké motto, letos je to Cesta žije příběhem. „Chceme jím návštěvníkům nabídnout inspiraci pro hledání vlastních cest i k zájmu o své okolí a životní prostředí. Krásnou tématickou výstavou je například projekt Ženy bez hranic, což jsou ilustrace známé Toy Box,“ vysvětluje letošní motto festivalu jeden z jeho zakladatelů Dalimil Toman.

MICHAELA IVÁNKOVÁ