„Nebylo to původně až tak plánované. To téma se objevilo a nás později napadlo věnovat se mu hlouběji. Zkusit ho pojmout vyčerpávajícím způsobem,“ přiblížil ředitel milotického kulturního domu Josef Levek.

Jednou tak budou ve středu zájmu legrůdské tradice, podruhé třeba vliv armády na vzhled kroje, potřetí přímo vzpomínky z bojů. „Vztahovat se k tomu bude celkem pět pořadů. Každý z nich se bude válkám a vojně věnovat, ale každý z jiného pohledu,“ navnadil Levek.

Zajímavé na tom prý je i to, že dva ze zmíněných pořadů budou pod režijní i dramaturgickou taktovkou žen. To by mohlo nabídnout zajímavý pohled na mužskou problematiku. Věnovat se budou třeba ženám, které zůstaly doma samy poté, co jejich milý odešel do války.

Že se folklorní festival věnuje válkám, není podle ředitele kulturního domu nic zvláštního. „Folklorem se vždy prolínaly písně či tance spojené s odvody nebo válkami. Odvedenci se jako téma přímo nabízejí. K nim existuje velké množství písní,“ vysvětlil Levek.

V pátek vrcholily přípravy. Dvacítka lidí se pohybovala po celých Miloticích. Kulturní dům si musel kvůli chystání najmout brigádníky. Festival se totiž odehraje na kulturním domě, na zámku, ale také na návsi či ve sklepním areálu Šidleny. Na posledně jmenovaném místě bylo v pátek nejvíce práce. Navážely se lavice, stavělo se pódium.

Páteční večer začne festival na kulturním domě profilovým pořadem obce Ratíškovice. Představí se také CM Martina Hrbáče. V sobotu odpoledne se slavnost přesune na náves, odpoledne pak do areálu Šidleny. Neděle se odehraje v zámku a jeho okolí.