Jde o příběh potomka šlechtického rodu, který přijede z New Yorku pečovat do Čech o rodinné sídlo. „Příběh se odehrává na zámku, který v restituci získá rodina Kostkova. Hrabě Kostka tak přijede se svou manželkou a dcerou do Čech, aby zámek mohl převzít. Zažívají tam spoustu humorných chvil se svým personálem, například s kastelánem, kuchařkou, která se ráda napije, nebo hypochondrickým zahradníkem," přibližuje děj knihy Evžen Boček.

V knize se píše například o Heleně Vondráčkové, která měla na zámku svatbu, či knížeti Schwarzenbergovi. „Rodina je chudá a potřebuje peníze, takže k nim přichází i manažerka, která jim vymyslí způsob, jak zbohatnout. Tím se pak rodina řídí," popisuje Boček

Na Poslední aristokratce pracoval kastelán zhruba osm let. Připomíná, že jde však prozatím o první díl knihy. „Druhá část vyjde teď na podzim. A pak zřejmě přijde na řadu i další pokračování," říká Boček s tím, že kniha už je v podstatě celá napsaná. „Kdyby ale vyšlo všechno naráz, byl by celý svazek hodně tlustý. Kniha by měla pět set nebo šest set stran. To jsme já ani nakladatel nechtěli. Celý příběh tak vyjde postupně," upřesňuje milotický autor.Jestli se milotický humorista pustí i do psaní dalšího díla, zatím neví. „Zatím nad tím nějak nepřemýšlím. To se teprve uvidí," dodává Boček.

O cenu Miloslava Švandrlíka bojovalo celkem osm knižních titulů. Z nich porota vybrala pět děl, z nichž byla Poslední aristokratka Evžena Bočka nejlepší. „Autor při zářijových Dnech Prahy 11 dostane diplom, těžítko ve tvaru hranolu s ornamentem klíče a finanční odměnu," informuje o ocenění Renáta Holešínská ze společnosti Appris v Miloticích.

Druhé a třetí místo obsadili autoři Jan Nejedlý a Jiří Žáček. „V době, kdy knihy čelí značné konkurenci počítačů, chytrých telefonů nebo televize, je dobré připomínat, jak významnou hodnotu mají v životě lidí. Že přinášejí vzdělání i zábavu a jsou společníkem člověka i tam, kde není signál nebo elektřina. Soutěž měla za úkol upozornit právě na to, že dobré knížky stále ještě vycházejí," uvádí starosta Prahy 11 Dalibor Mlejnský.