Na to láká letošní jubilejní desátý ročník Miss Roma, který Sdružení Romů a národnostních menšin pořádá 24. dubna v Hodoníně.

Podle předsedy sdružení Miroslava Malíka jsou letos finalistky soutěže nejen obzvlášť krásné, ale také chytré. O účast v Miss Roma měly větší zájem než v předešlých letech. Přihlásilo se jich kolem pětašedesáti.

„Ještě teď se dívky hlásí. Zřejmě proto, že se už soutěž dostala do povědomí v celé republice a navíc je pořádaná opravdu na dobré úrovni,“ hodnotí Malík. Nároky na dívky přitom nejsou tak vysoké jako u jiných soutěží krásy. Zájemkyně nemusely dosáhnou žádné předepsané míry ani vzdělání. „Přesto jsou to většinou středoškolačky,“ vyzvedl Malík.

Finalistky Miss Roma musí zvládnout především náročnou choreografii, kterou každoročně trénují na soustředění. Soutěžit pak budou v rozhovoru s moderátorem, kterým bude už počtvrté herec Jan Čenský, a v dalších třech disciplínách, jako jsou módní přehlídka ve svatebních šatech, romský čardáš a promenáda v plavkách. Porota složená z významných osobností Jihomoravského kraje a hodonínské radnice bude hodnotit dívky i při společném tanci.

Ve finále, kam se probojovaly například dívky z Břeclavi, Brna, Ostravy či Prahy, se o korunku krásy utká i sedmnáctiletá Blanka Poláková z Hodonína. „Věřím, že se dostane mezi trojici nejlepších,“ odhaduje Malík.

Porota ale bude mít podle něj těžkou práci. „Z mého pohledu jsou dívky za dobu pořádání soutěže letos opravdu nejhezčí,“ vysvětluje.

Organizátoři si hodně slibují i od programu a pozvaných hostů a očekávají slušnou návštěvnost. „Kromě zpěváků ze Superstar, na které se chystá řada lidí, a to nejen Romů, zazní brazilské rytmy v podání taneční skupiny Tradicion, v doprovodu cimbálové muziky Zádruha zazpívají Jožina a Vojtěch Ducháčkovi a předvedou se i romská kapela Krištofovci a taneční soubor Šukár čhaja,“ vyjmenovává Miroslav Malík.

Po soutěži bude program pokračovat taneční zábavou v hlavním sále kulturního domu. „Za těch deset let se nám, samozřejmě díky pomoci kraje, města a kulturního domu, podařilo soutěž dostat na slušnou úroveň, takže doufám, že si návštěvníci odnesou i pěkný zážitek,“ věří Malík.