Loni se šardická Mladá muzika republikové soutěže kvůli administrativním problémům nezúčastnila. Letos zahrála ve čtyřčlenné konkurenci. Nejdříve se představily soubory z Bystřice nad Pernštejnem, Přelouče, Mladá dechová hudba z Kašavy při ZUŠ Zlín a nakonec Šardičtí. „Každý orchestr měl na svůj projev dvacet minut čistého hraní. Repertoár jsme poskládali tak, aby v něm bylo od každého něco," uvedl umělecký vedoucí Mladé muziky Šardice Roman Kohoutek.

V pestrém šardickém programu tak nechyběla instrumentální polka, kvapík, Slovácký tanec od Františka Maňase nebo sólo pro pozoun. „Přijeli jsme do Vysokého Mýta v roli velkých favoritů. Ale co jsem slyšel ostatní kapely, tak nehrály vůbec špatně. Úroveň mladých hudebníků jde hodně dopředu," vysvětlil Kohoutek.

Ten nakonec odjížděl z Výsoké Mýta spokojený. „Zvítězit dvakrát ve dvou letech je ohromný úspěch. Byl jsem velice nadšený," řekl Kohoutek.

Na muzikanty Mladé muziky čekala i individuální ocenění. Za bicí je dostal Zdeněk Mykel, další je přijali za nástrojovou skupinu klarinetů ve skladbě Pro Maťku Petera Studenice a především Ondřeji Pavlušovi slušely ceny za solový výkon ve skladbě Václava Trojana Žabák a za sólový výkon tenoristy ve Dvou nezbednících od Miloše Procházky.

Uměleckému vedoucímu Mladé muziky se zamlouvala i pětičlenná porota. V ní zasedli mimo jiné klarinetista Zdeněk Seidl, šéfdirigent Hudby hradní stráže Václav Blahunek nebo skladatel a hudební nakladatel Joel Blahnik z Wisconsinu v USA. „Natolik jsme ho oslovili, že nás pozval v prosinci na festival do Chicaga. Řekl nám, že o tuto předvánoční akci je tam velký zájem a že na koncert dechovky přijde až patnáct tisíc posluchačů," upozornil Kohoutek s tím, že se Blahnikovi u Mladé muziky líbí zdravý moravský temperament. „V jeho hodnotitelských posudcích byla jen samá chvála, jak co se týká dynamiky, ladění, tak intonace," podotkl kapelník.

Už brzy se Mladá muzika představí i doma. V neděli 16. června se totiž v Šardicích v areálu tamního fotbalového hřiště koná přehlídka mládežnických dechových hudeb. Kromě domácích ukáží své umění i hosté z Klobouků u Brna, Velkých Pavlovic a především světový trumpetista Vlado Kumpan s dalšími skvělými muzikanty.