Jak již bývá zvykem, vystoupení se odehrává v sobotu v Lipově, v neděli je hlavní festivalový den ve Velké nad Veličkou. „Tento rok je specifický tím, že nám opravují kulturní dům. Zázemí jsme proto poprvé našli ve sportovní hale. Máme sice mobilní, ale zato krásné pódium," uvedla Maňáková.

U zrodu festivalu stála významná sběratelka lidových tanců, etnochoreoložka Zdeňka Jelínková, učitelé z velické školy a bývalý vedoucí začínajících skupin, většinou při školách. „Je unikátní v tom, že si zachovává regionální čistotu. Představují se na něm horňácké soubory, nezveme si vystupující z jiných regionů. Na to máme Ozvěny Horňácka," řekla Maňáková.

Po Zdeňce Jelínkové autorskou štafetu převzala učitelka Anna Lerchová, která je i režisérkou celého pořadu. Vždy je stanovené nějaké nosné téma, pro tento rok zněl podtitul festivalu Dary země. Jednotlivé skupiny si rozpracovaly dílčí pásma, při nichž je doprovodily regionální muziky. „K běžnému hospodářskému roku jsme zařadili co nejvíce zvykoslovných prvků. Jsou samozřejmě zpracované nápaditě, ale přitom s respektem k jejich původu. Vracíme se tedy k úplným kořenům," přiblížila Lerchová.

Těší ji hlavně to, že horňácké děti mají o folklor stále zájem. „Máme tu vynikající zpěváky i tanečníky. A ti, kteří se teprve učí, mají opravdu první krůčky škobrtavé. Ale bez toho, aby šly a vystupování si odzkoušely, to nejde," vypověděla režisérka s tím, že z toho důvodu je potřeba i přimhouřit oko u chyb, které se přirozeně objevují.

„Přehlížím je v tom okamžiku, když vidím masu dětí, která zpívá, tančí a dělá radost všem ostatním," dodala.