Pořádá ji od pátku 26. února do neděle 28. února obec Ratíškovice spolu s Asociací malířek a malířů kraslic ČR.

„Budou k vidění kraslice z celé republiky a různé techniky kromě dírkovaných kraslic. Tato techniky totiž není naše, pochází z Rakouska,“ upozorňuje a zároveň zve na výstavu Marie Jakubíčková z Vacenovic, která škrábe vajíčka celý život stejně jako její maminka a babička.

Ve Vacenovicích své umění předává dětem, mezi nimi nejsou žádnou vzácností i chlapci. „Jako malá jsem musela vajíčka škrábat z donucení pro jednu paní doktorku. Ze vzteku, že všechna děcka jsou venku a já musím škrábat, jsem jich schválně hromadu porozbíjela. Teď už to dělám ráda, mám s tím trpělivost,“ vzpomíná Jakubíčková.

Kromě ní učí děti vyškrabování vajíček, což je pro Vacenovice typická technika, také Ludmila Vlasáková. Obě budou na výstavě s dětmi v lidovém kroji výrobu kraslic předvádět. Své vajíčka přinesou i čtyři svěřenkyně Jakubíčkové, které s nimi vyhrály celostátní soutěž v Praze. A přijedou i malérečky z okolních vesnic.

Výstavu doplní také sobotní program v kulturním , ve kterém od 15.00 vystoupí dětský soubor Oskoruška, CM z Vacenovic a Omladina, děti z mateřské školy, ženský sbor Marijánky a ratíškovické Robky ze Séčky.

Výstavu doprovodí řezbářské práce vacenovického umělce Františka Setínského a výšivky a krajky dvou místních žen. „Pozvali jsme Danu Zátopovou, která už se jedné z výstav zúčastnila a dokonce je členkou asociace. Do Vacenovic jezdí, má tady kořeny a rodinu,“ upozornila ještě starostka Vacenovic Blanka Babáčková.