„Divákům můžeme slíbit, že se situace z loňského roku, kdy bylo obtížné dostat se na projekce některých filmů, letos nebude opakovat. Promítací kapacity jsme navýšili téměř o tisíc míst,“ oznámil Michal Surma, výkonný ředitel Letní filmové školy.

Ke stávajícím promítacím sálům, tedy kinu Hvězda, klubu Mír, Klubu kultury, Slováckému divadlu, Redutě a sálům na Univerzitě Tomáše Bati se připojí další stanoviště. Nově se budou filmy promítat v malém sále Reduty, v komorním sále Klubu kultury, kreslírně UMPRUM a na Zimním stadionu. „Nyní máme okolo dvou tisíc akreditovaných, takže si myslím, že počet účastníků bude podobný jako loni,“ odhadovala tisková mluvčí festivalu Lenka Zemánková.

Akce se uskuteční od 24. července do 2. srpna a jejím hlavním pořadatelem je stejně jako v předchozích letech Asociace českých filmových klubů. Pro letošní rok je připravena řada filmových cyklů, například retrospektiva rakouského filmu, Jiná Belgie zaměřená na surrealismus, Zamrzlý obraz – film a komiks nebo Migrace jako syndrom.

„Druhý ročník Letní filmové školy s novým dramaturgickým konceptem bude náročnější než ročník první, to je klasický paradox obhajování změn a nového přístupu,“ řekl umělecký ředitel Letní filmové školy Pavel Bednařík. Potvrzuje tak, že festival se bude ubírat podobným směrem jako minulý rok, což se ale nelíbí některým návštěvníkům. „Filmovka mi loni přišla docela nudná. Možná to bylo nízkým rozpočtem, nevím. Před dvěma lety tam byly například karnevaly, bylo to víc akční,“ kritizovala Eva Burešová, která se Letní filmové školy pravidelně účastní.

Letos se ale rozšíří program pro neakreditované návštěvníky. „Navýšíme počet představení v letních kinech na Masarykově náměstí a ve Smetanových sadech. V každém budou večer promítat dva filmy, takže si mohou zájemci vybrat denně ze čtyř snímků,“ prozradila Zemánková.

Doprovodný program nabídne dvacet koncertů, pět výstav, literární čtení, přednášky a besedy, divadelní představení. Pokračovat budou i workshopy pro zájemce o filmovou tvorbu, v letošním roce přijala záštitu nad programem Filmová akademie múzických umění. Dílna pod vedením pedagogů bude doprovázena přednáškami věnovanými jednotlivým oborům studovaným na FAMU. Mezi hosty se objeví režisér a scénárista Václav Vorlíček, který představí retrospektivu svých filmů nebo Christian Berger, slavný kameraman.

Účastníci Letní filmové školy nepřijdou ani o tradiční předpremiéry českých filmů. „Jednou z nich je snímek Klíček režiséra Jána Nováka, který se formou sci-fi vrací ke komunistické minulosti,“ dodala Zemánková.

Jitka Cilečková