„Z tak velkého množství archivního materiálu zatím ještě knihu nikdo nesestavil, a to myslím, že ani v Evropě. Podobné knihy jsou závislé na množství materiálu, a ten se všude nedochoval. Například v Praze či Brně ano, ale co se týká menších měst, není fotografický fond tak obsáhlý. Ve Strážnici se ale dochoval, což je mimořádná situace,“ uvedl autor knihy.

Fotografický materiál ke knize sbíral již od studentských let. Za tu dobu se mu podařilo nashromáždit na dva a půl tisíce fotografií, které skončily v archivu Městského muzea ve Strážnici a v Národním ústavu lidové kultury.

V knize je jen minimum textů, zato se v ní představí celkem 953 fotografií z období přibližně třiceti let, konkrétně pak od konce devatenáctého století do roku 1920. Rozděleny jsou do tří kapitol, a to Strážničané, Život v městě a Přespolní.

„V první části představuji obyvatele města Strážnice. K vidění jsou fotografie všech vrstev, jak od nejbohatších, tedy hraběte, zámku i zámeckého prostředí, tak i měšťanů. Nechybí fotografie Židů a nejobsáhlejší kapitolou jsou strážničtí rolníci,“ vyjmenoval Pajer. Ve druhé části pak ukazuje, jak město žilo při práci, odpočinku a slavnostech.

„Poslední část se jmenuje přespolní a jsou v ní fotografie z okolí města, to znamená, jednak to nejbližší okolí: Petrov, Radějov, Sudoměřice a jednak to vzdálenější, jako je Kněždub, Hroznová Lhota, Tvarožná Lhota a Vnorovy. Opět se představují kroje a život na vesnici a jejich vzhled,“ doplnil autor.

Na fotografiích je vidět i dobová móda, či všední život ve městě.

K přípravě knihy použil autor především digitalizované fotografie, pořízené ze skleněných negativů, které jsou velmi vzácné a pozitivy již vyhotovených fotografií.

„Je ale potřeba zdůraznit, že jde o špičkovou kvalitu fotografií. Jsou to technicky naprosto dokonalé snímky,“ poukázal Pajer.

Knihu nechal vytisknout v nákladu dvanáct set kusů, fotografie jsou ve formátu čtyřiatřicet na čtyřiasedmdesát centimetrů na celkem dvě stě osmdesáti stranách. „Díky formátu vše krásně vynikne,“ míní Pajer.

Knihu bude možné koupit přímo u autora ve Strážnici. Z tiskárny mu ji přivezou prvního prosince.