„Výběrová komise vybrala Miroslava Havlíka a bývalého ředitele kulturního domu ve Veselí nad Moravou Marcela Řimáka. Teď uvidíme, jak se rozhodne rada,“ řekl sociálnědemokra­tický radní Jiří Janda. Nechtěl předjímat, ale už teď si myslí, že názor nebude jednotný. Podle něj se do výběru přihlásilo množství kvalitních lidí, kteří mají o kultuře přehled. „Toho bychom měli využít. Chybí nám nejen ředitel domu kultury, ale i programový vedoucí či vedoucí regionálního centra,“ uvedl Janda. Ten bude mít nyní těžké rozhodování, protože byl podle svých slov vždy pro Grombiříka. „Odvedl velký kus práce, a pokud bude mít zájem, tak ještě odvede,“ nastínil možnost, že by nový šéf mohl tomu bývalému nabídnout jiné místo. „Bude záležet, od kterého ředitele by nabídka přišla,“ reagoval pouze Grombiřík a víc se o konkurzu nechtěl bavit.

Grombiříkovi dal hlas i Igor Veselý z TOP 09. Ta jako jediná z opozice využila možnost být ve výběrové komisi, lidovci se nakonec z účasti omluvili a ostatní strany nikoho nenominovaly. „Na druhém místě u mě skončil Řimák,“ uvedl Veselý. Ten je podle něho zkušený ředitel kulturního domu, který navíc není zatížený politickými půtkami v Hodoníně. „A výhodou pro něj může být, že jako Veselan tady nemůže kandidovat,“ dodal Veselý.

Při konkurzu ho zarazilo jen to, že Řimák už měl doporučení odborné části komise z posledního výběrového řízení, ve kterém měl pocit, že je od začátku jasnou favoritkou dnes už rovněž odvolaná ředitelka Lucie Hostačná. „Je paradox, že teď úplně stejná Řimákova koncepce uspěla. Rada si asi uvědomila, že už musí opravdu dát na radu odborné části komise,“ dodal Veselý.

Tentokrát měl odborný poradní hlas ředitel kulturního domu v Kroměříži. „Uvažoval jsem až o pětici kvalitních lidí. Každý z nich měl malý minus, jeden z nich byl s minusem nejmenším. Toho jsem vřele doporučil,“ konstatoval Jiří Králík. Mluvil přitom o Řimákovi, který podle něj na rozdíl od Havlíka prezentoval konkrétní plány. Jak řekl, záležet nyní bude na radě, jestli chce zásadně měnit obraz kultury v Hodoníně, nebo ho jenom zkvalitnit.

Dlouhodobá nespokojenost

Marcel Řimák má za sebou devatenáct let šéfování Městskému kulturnímu středisku ve Veselí nad Moravou. Z místa ho v dubnu odvolali radní. Ti uvedli, že je to kvůli dlouhodobější nespokojenosti s fungováním střediska. Podle Řimáka byla v pozadí politika.

„O rušení něčeho v kultuře v Hodoníně bych se nebavil, protože to není pro začátek nejlepší. Spíš bych chtěl navázat na to, co se podařilo ve Veselí,“ nastínil Řimák své představy. Z mnoha věcí, které obsahuje jeho koncepce, by chtěl například přivést do Hodonína nová zajímavá divadla a zavést zvýhodněné předplatné na divadelní představení.

„Je poměrně dost zanedbaná věková kategorie patnáct až třicet let co se týče hudební scény. V kině Svět by nebylo od věci zřídit senior klub a baby film, což jsou dopolední filmová představení pro maminky s miminky v kočárku, o které se při promítání postará služba,“ vytrhl jen něco málo z mnoha plánů.

Mladší ze dvou kandidátů, Miroslav Havlík, který nyní pracuje v sále Evropa Masarykova muzea, vidí své silné stránky v tom, že se v hodonínské kultuře několik let pohybuje a zná ji dobře, stejně jako lidi, kteří v ní pracují. „Kulturu v Hodoníně musí dělat člověk, který ji chce opravdu pozvednout, a ne jen ten, kdo to bere jako zaměstnání,“ uvedl. V koncepci má dvě klíčová slova: zlepšení image domu kultury a zlepšení image kultury.

„Je velice těžké strefit se do vkusu hodonínských obyvatel, aby na akce přišli. A vím, že akcí je opravdu dost. Jen si myslím, že tomu chybí ten šmrnc. To znamená, že je potřeba dělat akce tak, aby lidi upoutaly, aby měli chuť na ně přijít a aby je nesvazovaly předsudky, že hodonínská kultura je špatná,“ nastínil svou vizi Havlík.

O novém řediteli kulturního domu rozhodnou hodonínští radní čtvrtého září.