V sobotu krátce po třinácté hodině vyrazil od Výletiště průvod všech účastníků srazu. Každá Lhota zvolila prezentaci ve vlastním stylu. Nepřehlédnutelní byli například zástupci z Mnichovy Lehoty. Ti se i ve třicetistupňovém vedru oblékli do mnichovských kostýmů, aby svoji dědinu prezentovali, jak se patří. „Vedro mně nevadí. Jsem v pohodě,“ řekl s úsměvem Lubor Kobida z Mnichovy Lehoty. Potlesk si vysloužila také Královská Lhota, která si od hasičů vypůjčila vytuněnou koloběžku.

Pečlivě se na sraz připravovala i Uhlířská Lhota. „Nechali jsme si vyrobit trička a máme nové stany. Sraz Lhot si to zaslouží. Je to suprová akce. Prostě bomba,“ řekla s úsměvem Anna Holaňová. Ta jezdí na srazy Lhot pravidelně.

Po cestě se navíc účastníci průvodu mohli občerstvit pálenkou z oskeruší, kterou jim nalévali místní. Ti si průvod nenechali ujít a zdravili všechny návštěvníky.

Když průvod dorazil na hřiště, začala prezentace jednotlivých Lhot a Lehot. Každý účastník na sebe prozradil něco jiného. Jeden se pochlubil zdravotním střediskem a druhý například hospodou.

Vytvořili rekord

Po odbytí potřebných „formalit“ začali organizátoři rozdělovat tvarohové koláčky, aby se mohli Lhoťané pokusit o rekord. Každý dostal dva kousky koláčků. Rekordem provázeli Patla a Matla, veselé postavy se slamákem na hlavě. Některým účastníkům se sbíhaly sliny na koláčky ještě před startem v hromadném baštění. Nakonec ale vše dobře dopadlo. „Dneškem byl vytvořen nový český rekord, kdy se v Tvarožné Lhotě podařilo během jedné chvíle sníst dva tisíce koláčků,“ prohlásil rozhodčí Martin Jonáš z pelhřimovské agentury Dobrý den. Ten také upozornil, že se jedná o ustavující rekord, protože o nic podobného se zatím nikdo nepokusil. „Pamatuji si na rekordy v baštění různých jídel, ale na tvarohové koláčky ne,“ konstatoval Jonáš.

Program pak pokračoval autogramiádou mistra světa v jízdě na vysokém kole Josefa Zimovčáka.

První Miss Lhota

Večer si Lhoťané zvolili svou první Miss Lhotu, kterou se stala Tereza Uřičářová z pořádající Tvarožné Lhoty.

Pro všechny návštěvníky bylo o víkendu otevřeno také muzeum oskeruší. To je založeno především na výkladu. „Muzeum tu máme už sedm let. Když se u nás koná nějaká akce, většinou máme otevřeno,“ svěřila se jedna z průvodkyň.

Sraz Lhot a Lehot pokračoval také v neděli. Organizátoři připravili pro návštěvníky ukázku historického šermu i vystoupení mažoretek. Odpoledne pak pokračoval program na hřisti divadelním představením „Pražáci na vinařské stezce“. Večer zahrála své známé vypalovačky slovenská skupina Horkýže Slíže. Program zakončila taneční zábava se skupinou Prinz.