„Celkem jde už o jednapadesátý ročník plesu, ale dvacet tři let se konal v Ratíškovicích. Před osmadvaceti lety jej organizátoři přestěhovali do Hodonína. Jeho návštěvnost bývá každoročně vysoká, jezdí k nám hosté i z Rakouska či třeba Belgie,“ říká Jana Kašná z programového oddělení hodonínského kulturního domu.

První páry na taneční parket zve v pátek večer Fryštácká Javořina a za celý víkend se na hlavním pódiu vystřídá osm kapel. Mezi nimi například i Stříbrňanka či Mistříňanka, která na plese vystupuje téměř každý rok. „Atmosféra tady je výborná, i přesto, že mi přijde že letos je tu nějak málo lidí. Ale možná to dělá i fakt, že je tu méně kapel. Osobně na plese hraji asi posedmé, ale než jsem se stal členem Mistříňanky, chodil jsem sem jako návštěvník,“ hodnotí ples kapelník Mistříňanky František Pavluš junior chvíli předtím, než s kapelou vyráží na pódium, pod nímž čekají desítky tančících párů i posluchačů. Jednou z nich je i Marie Zahrádková z Hovoran. „Na plese jsem potřetí. Mám dechovku ráda, navíc řadu muzikantů znám, takže si je sem ráda jezdím poslechnout. Kapely jsou skvělé všechny, ale nejvíc se těším na Stříbrňanku,“ říká mladá žena.

Její nadšení sdílí i Libor Haman. „Jsem tu sice letos prvně, ale atmosféra tady je úžasná. Skvělá hudba, lidé. Jde o skvělý výběr kapel, které jsou výborné, takže se mi tu moc líbí,“ hodnotí muž z Kobylí.

Ples se neodehrává jen v hlavním sále, ale hudba zní celými prostory kulturáku. V kavárně vyhrává Šestka Josefa Konečného, a to po oba večery a ve foyer se setkávají příznivci cimbálky. Hraje CM Dur. V pátek je zkraje večera doprovází Dětský folklorní soubor Duběnka, v sobotu Folklorní soubor Erteple a Slovácký krúžek Hodonín. Někteří jeho členové vyrážejí na ples již v pátek. Jako hosté. „Zítra tu budeme vystupovat, tak jsme si říkali, že dnes se vyrazíme podívat a zatancovat si. Zatím jsme sice byly jen na cimbálce, ale líbí se nám tu,“ chválí akce Kateřina Borotová s kamarádkou Klárou Ondrůškovou.

Michaela Ivánková