„Chceme, aby děcka vnímali, že se kolem nich děje něco zajímavého a krásného,“ vysvětluje své záměry zástupce ředitele Základní školy v Nenkovicích Karel Fiala.


Existenci galerie odstartoval svou výstavou mladý grafik ze severních Čech Mojmír Manojlín. Jeho linoryty vystřídají práce pražské litografky Kateřiny Bursíkové. Přislíbené mají ve škole i koláže Jiřího Dunděry z Kyjova a rýsuje se spolupráce s dalšími umělci.


Nebudou tu jenom výstavy, ale taky zajímavé sbírky. „Znám člověka, který sbírá noviny z celého světa. Žáci tak můžou poznat typy písem nebo jak vůbec exotické noviny vypadají,“ láká zástupce. Škola chystá i sbírku autogramů nebo panely o procesech v padesátých letech.
Z chodby se má stát živý prostor, ve kterém se pořád něco mění. Podle zástupce ředitele reagují žáci na galerii se zájmem, hlavně proto že jde o něco nového.

Součástí výstavy je i obdoba návštěvní knihy v podobě listů papíru, na které se mohou malí návštěvníci podepsat a nechat vzkaz.
„Zprvu sem čmárali různé vulgarity a plížili se sem potajnu, teď už je to lepší,“ vypráví zástupce. Pomocí galerie chtějí vychovat ve škole kultivované návštěvníky kulturních akcí. I kdyby našli ve škole jenom deset dětí, které si vystavená díla prohlédnou se zájmem, považovali by to podle zástupce ředitele za úspěch.

Galerie se neomezuje jenom na žáky, ale učitelé chtějí do školy přilákat i veřejnost. Lidé si mohou přijít expozici prohlédnout v průběhu všedních dnů třeba i během vyučování.