„Havlíčkův Brod zdraví Nenkovice," odstartoval první skladbu kapely Našrot její frontman Petr Hraboš Hrabalik. Kromě Našrotu se v sobotu představilo dalších šest kapel. O páteční program se postarali písničkáři.

Vůdštok má své kořeny ve Stážovicích, kde se konal jeho první ročníky. „Neměl ale podporu obce, tak se přesunul sem, kde nám starosta vyšel maximálně vstříc," řekl hlavní organizátor a člen kapely Hary a hadi Martin Bystřický.

Podle něj se návštěvníci festivalu znají a jezdí do Nenkovic opakovaně, a to ze širokého okolí včetně Brna. „Původní myšlenka festivalu je ze Strážovic. Tam dva kamarádi, Rum s Františkem, přivezli na teře bečku piva, ze zkušebny bedny, a pak zahrály asi tři kapely," popsal začátky Bystřický.

První festivalový den v současnosti patří písničkářům. „Ti přijedou, zapíší si na zdi časy, kdy chtějí hrát. Vybírá se na ně do klobouku, což si následně rozdělí. Je to spontánní akce," vysvětlil organizátor s tím, že písničkáři jsou většinou z okolí, ale nechybí ani interpret z Plzně. Letos si tak zazpívali například Laďa Zítka, Brabar, Šaldo, Monty, Radim Babák, Marián, Hynek Kočí, Alfik či Honza Vlažný.

V sobotu se už představily kapely. Kromě havlíčkobrodkého Našrotu to byla Motorová prdel z Českých Budějovic, křepická Čočka, domácí Hary a Hadi a Deep-koš, brněnští Massive mustache a Evilasmodel. „Zveme buď kapely, které známe, nebo jsou z okolí. Vždycky pak chceme dát jednu třešínku, kterou domluvíme. Jsou to kapely, které se nám líbí, nebo které chceme slyšet. Podmínky jsou, aby nebyly v OSA a nebyly přehnaně drahé," dodal Bystřický.