Kapela složená ze Strážničanů a Vnorovanů připravila pro návštěvníky přes dvě hodiny dlouhý koncert. Představí celou svou tvorbu a také speciální kousky určené přímo pro křest. „Jde o naši prvotinu. Album má jen pět písní a je pro nás velkým experimentem. V podstatě chceme světu sdělit, že jsme tady," říká baskytarista Radek Holomčík.

Právě on začal spolu s kytaristou a harmonikářem Zdeňkem Balatou mezi lety 2005 až 2007 hudební uskupení formovat. Zkoušeli hrát různé převzaté písně. Postupně se přidala violoncellistka Lenka Kortová, bubeník Tomáš Sirnica a houslista Petr Selepa.

A tvorba vlastních písní nebyla daleko. „První koncert jsme odehráli v roce 2012 ve Strážnici. Poslední členka, zpěvačka Majda Ženatá, se k nám přidala následující rok. Od té doby hrajeme v této sestavě," připomíná si začátky strážnický rodák, který se kromě baskytary nebojí vzít do ruky ani řadu nevšedních nástrojů. M

ezi nimi například rumba koule, dešťovou hůl či brumle. „Netradiční nástroje používáme proto, abychom dosáhli co nejvíce poloh vyjádření. Hledáme vlastní tvář a projev, na základě kterého nás posluchač hned pozná. Zároveň ale nechceme být jednotvární. Hudba nás hlavně baví, jsme hračičkové," prohlašuje Holomčík.

Kapela Nic víc hraje nyní vlastní tvorbu. I když žánrově má nejblíže k folku, inspiraci její členové hledají v širokém spektru stylů. K tomu svádí především historie. „Petr a Majda jsou z folklorního prostředí, Zdeněk je písničkář, Lenka má kořeny ve vážné hudbě a já s Tomášem jsme dřív hráli tvrdou muziku," prozrazuje baskytarista a dodává, že i když se ve své hudbě nevymezují, komerční tvorba se jim příčí. „Své fanoušky chceme provokovat k přemýšlení," podotýká.

S tím třeba souvisí i jméno, s nímž formace vystupuje. Vzniklo v podstatě náhodou. Před prvním koncertem se muzikanti marně pokoušeli přijít na nějaký název. „Objevilo se téměř sto třicet variant. Nakonec jsme si řekli, že už půjdeme domů a promyslíme to, protože nic víc stejně nevymyslíme. No a bylo to," směje se zakládající člen.

Debutové album Nic víc pokřtí v sobotu v osm večer ve veselském Kafé v kině. Lístky na sezení jsou vyprodané, stále však zbývají vstupenky na stání za devětašedesát korun.

DOMINIKA FLORIÁNOVÁ