„Noci na zámku byly velmi oblíbené, pořádali jsme je už dvanáct let. Ale když něco trvá příliš dlouhou dobu, musí přijít přestávka. Podobné atrakce v současné době nabízí hodně zámků po celé České republice, nejde už tedy o něco neobvyklého," uvedla zástupkyně kastelána zámku Miroslava Bočková. Poukázala také na to, že zámecké speciální akce jsou náročné na organizaci i síly průvodců. „V počtu zaměstnanců, který na zámku máme, se to nedalo zvládnout," řekla Bočková.

Ta zároveň prozradila, že se letos nebudou konat ani Vánoce na zámku, to ale čistě z technických důvodů.

„Zámek přes zimu není vytápěn a když se do místnosti nahrnuly desítky lidí, vydýchaný vzduch, horko a vlhkost pak škodilo obrazům i jiným předmětům ze zámecké sbírky," vysvětlila Bočková.

Kromě prohlídek ve standardní otvírací době se proto na zámku více zaměří na noční provázení. To návštěvníkům nabízejí v sezoně každé úterý a středu. Po zámeckých komnatách vždy od 21 30 provází Černá hraběnka, starý zámecký kaplan nebo hraběnka Serenyiová. Zájemci si mohou prohlídky objednat telefonicky. „V noci má zámek úplně jinou atmosféru. Všude hoří svíčky, je to romantika," popsala Bočková. Kromě komnat zámku je při nočním provázení otevřena také kavárna a zámecký park, a to od 21 do 23 hodin.

JARMILA BRHELOVÁ