„Navštívili jsme hlavní město republiky San José a malé městečko San Marcos de Tarrazú ležící patnáct set metrů nad mořem," uvádí vedoucí Salajky Vilém Trumpeš.

Už při cestě do země mezi Tichým oceánem a Karibským mořem zažili tanečníci řadu dobrodružství. V Atlantě například některým z nich uletělo kvůli sněhové bouři v Detroitu letadlo. „Nedobrovolně si tak prodloužili svůj pobyt ve Spojených státech amerických o dva dny," upozorňuje vedoucí.

Pro první den měl soubor naplánovaný výlet na pobřeží v oblasti Puntarenas. Z třiceti členů tam tedy odjelo jen dvanáct. „Při zahajovacím ceremoniálu museli improvizovat a odtancovat dvě pásma ve třech párech za doprovodu výborné cimbálové muziky Vojara s primášem Antonínem Pavlušem," prozrazuje Trumpeš.Soubor Salajka z Dambořic přivezl umění Slovácka do Kostariky.

Jakmile dorazil zbytek výletníků, začali se všichni připravovat na nejnáročnější hodiny zájezdu. „V jeden jediný den jsme měli osm dvacetiminutových vystoupení. Únavu vyrovnalo asi jen nadšené publikum, které aplaudovalo vždy vestoje," připomíná si dojemné okamžiky vedoucí Salajky, kterou při jednotlivých představeních ve školách sledovalo na tisíc žáků.

Po vyčerpávající sérii představení si Dambořičtí dopřáli relax na pláži v Karibiku blízko hranic s Panamou. „Pobyt v třímetrových vlnách Karibského moře byl pro nás naprostý balzám. Pláž jsme přitom měli jen pro sebe," vypráví vedoucí.

Tanečníci rovněž vyzkoušeli řadu zajímavých kombinací chutí, které do té doby neznali. „Strava se převážně skládala z rýže, fazolí a opečeného nebo vařeného banánu," přibližuje Trumpeš. Soubor Salajka z Dambořic přivezl umění Slovácka do Kostariky.

Zároveň se zmiňuje, že výletníci zažili i nepříjemné chvilky. „Každý z nás si musel projít jednodenními nevolnostmi. Nepomáhala ani vnitřní desinfekce – každé ráno povinná štamprlka slivovice," směje se Trumpeš.

V druhé části návštěvy Kostariky se Salajka vydala do San Marcos de Tarrazú v horách. „Potkali jsme se se souborem, který byl spolu s námi na festivale v Klatovech. Navštívili jsme pražírnu jedné z nejlepších káv na světě, kde nikdo neodolal a nakoupil plno dárků domů," vzpomíná na příjemně strávené chvíle vedoucí souboru.