VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nový film? Natáčeli jsme v Hodoníně, záběry jsou ale i z Rohatce, říká Richter

Rohatec, Hodonín – Když tenhle rozhovor skončil, zeptal se, jestli v redakci můžeme pořídit společnou fotku. A jak se k jeho generaci patří, bylo to selfie. Proč ne. Ještě předtím devatenáctiletý Jakub Richter z Rohatce vyprávěl o své vášni: natáčení filmů. V hodonínském kinu Svět bude mít v pondělí dvanáctého února premiéru jeho snímek Čelem osudu: pomsta. Jde o druhý díl krimi příběhu odehrávajícího se převážně v Hodoníně. Úvodní část si nenechaly ujít stovky lidí, kteří kino zaplnili téměř do poslední sedačky. „To bylo velké překvapení,“ říká Jakub Richter. Promítání začíná v 18.00

11.2.2018
SDÍLEJ:

Devatenáctiletý filmař Jakub Richter.Foto: Deník / Ivánek Lukáš

Na internetu mi o vás vyskočilo následující: grafik, trikař, scénárista, kameraman, režisér… Vy jste se do filmu zamiloval, že?
V podstatě ano.

Čím vás tak uhranul?
Začalo to tak, že jsem si natáčel různé hlouposti. Dříve jsem i kreslil. Tehdy jsem ale neměl žádnou techniku. Půjčil jsem si od dědy kameru, můj byl pouze stativ za tři stovky. Natočil jsem první minifilm, který měl asi pět minut. Lidem se to celkem líbilo, udělal jsem proto pokračování. Dnes už jich mám nespočet. Kamarádi mě potom hecovali, ať udělám něco většího. A ať je to i v kině. Hodně jsem nad tím přemýšlel, ale nebyl jsem si jistý, jestli to skutečně udělám. Věděl jsem, kolik práce se skrývá jen za pětiminutovým dílem. Nakonec jsem si řekl, že do toho půjdu. Tak vznikl první díl Čelem osudu. Ohlasy byly super.

Je takový zájem velkým závazkem a motivací do další práce?
Reakcemi se neřídím.

Zcela odolný ale určitě nejste. Kdyby diváci bučeli, asi by vám to jedno nebylo, ne?
To určitě ne. Beru kritiku, kdy někdo přijde s něčím konkrétním a konstruktivním. Pokud ale někdo nadává jen kvůli tomu, že ve filmu hraje člověk, se kterým se nemá rád, tak to je mi jedno.

Film a vy je láska rychlá, vášnivá nebo pevně budovaný trvalý svazek?
Buduji to šest let.

To už se asi dá mluvit o dlouhodobém vztahu.
Asi jo.

Proč jste se vůbec rozhodl pokračovat v krimi sérii?
Jednička měla uzavřený konec. Jednoho dne jsem ale ležel v posteli a jakoby mi někdo do hlavy zapojil flešku. Začaly mi lítat myšlenky a nápady. V sekundě jsem měl kostru celého příběhu. Obvolal jsem všechny herce, které jsem chtěl. Souhlasili skoro všichni. Čelem osudu se stalo celkem známým názvem, je tak snad velká pravděpodobnost, že diváky osloví i dvojka.

Než jste přišel, přečetl jsem si v popisku traileru něco o drogách, vraždách a další kriminalitě. Proč volíte téma z podsvětí?
Pokud chcete, aby byla slušná návštěvnost kina, je potřeba se trochu podřídit poptávce lidí. Co dneska lidi zajímá? Drogy, nevěra, vraždy, zbraně… zkrátka drama. Na pohádku by přišlo třeba o šedesát procent lidí méně.

Jaký je váš vnitřní poměr mezi návštěvnickým kalkulem a tvorbou, kterou byste dělal nezávisle na něm?
Krimi žánr je mi blízký. Akční drama mám rád. A lidé je chtějí, takže se to schází.

V posledních letech vzniklo v Hodoníně několik amatérských filmů. Můžeme mluvit o boomu?
Určitě.

Co jej podle vás způsobuje?
Je to trendem. Natáčím i zakázky jako videoklipy, svatby, proma… Dostávám se k lidem, kteří si koupí foťák a po týdnu jdou fotit nějakou zakázku. Výsledek je ale o ničem. Když budu trochu drzý, nemám takové lidi úplně rád. Kariéru jsem si v uvozovkách vybudoval tím, že jsem začal natáčet foťákem za dva tisíce. Někteří v tom možná vidí jen dobré peníze za nic.

Nemohou to ale někteří brát jako koníček, kterému se věnují nezávisle na případné odměně?
Určitě neházím všechny do jednoho pytle. Někteří se v natáčení vidí, baví je to. Ti, s nimiž jsem se setkal, to dělají převážně kvůli penězům.

Co je klíčové pro natáčení amatérského filmu? Energie pro přemlouvání lidí a zajišťování věcí, peníze na techniku nebo dostatek trpělivosti?
Všechno z toho. Dnes už mám techniku celkem solidní, zhruba za čtvrt milionu. Je potřeba vymyslet hlavně dobrý scénář. Dám příklad. Začneme tak, že babička vstane, sedne na kolo a jede pro pečivo. Scénu vymýšlím do podrobna, což trvá zhruba tři hodiny. Před každým natáčením zařizuju potřebné věci: čas herců, vodu, prostory… Někdy točíme celý den, někdy půlden. Po čtyřech hodinách mám asi hodinu a půl dlouhý záznam, ze kterého po celovíkendovém sestříhání vylezou tři minuty.

Vznik celého filmu pak trvá jak dlouho?
Půl roku.

Nenapadlo vás vytvořit tým, ve kterém byste si úlohy rozdělili?
Jsem rád, když se mohu spolehnout hlavně sám na sebe. Na scénář ale úplně sám nejsem. Základem je moje myšlenka. Mám kamarádku, která mi pomáhá. Má lepší gramatiku, dobré nápady. Společně to pak dáváme dohromady.

Jestli se nepletu, první díl série se odehrával v Hodoníně.
Ano.

Druhý také?
Ano, ale ne celý. Najdete tam část z Rohatce, některé záběry jsou z Lednice.

Určitě hodně funguje to, že diváci spatří známé tváře, známé prostředí – ulice, po nichž lidé denně chodí a podobně. Chcete v budoucnu zachytit i další částí Hodonínska a tím zvýšit zájem tamních obyvatel?
V podstatě ano. Lidi přitahuje to, že se děj odehrává v jejich okrese. Kdybych měl točit na druhé straně České republiky a nechal to promítnout v Hodoníně, lidé by přišli asi také, ale prostředí dělá hodně.

Kde berete inspiraci? V posteli, jak už jste zmínil?
Přesně tak. Trochu jako Woody Allen, který to kombinoval ještě se sprchou. Ten měl ale do krvavých příběhů celkem daleko.

Jak moc si do tvorby necháte mluvit?
Nijak. Všechno jede podle mě.

Představme si scénu, kdy někdo z herců přijde s tím, že mu v ní něco nesedí a chce, abyste to předělal. Vyhovíte?
Ve finále je scénář záchytným bodem. Nechceme, aby dialogy zněly uměle, takže si je herci převedou do své řeči. Nemám problém s tím, když někdo přijde s dobrým nápadem.

Co vás naopak dokáže naštvat?
Nespolehlivost. Stalo se, že herci nejsou z Hodonína a musí na natáčení cestovat i dvě hodiny. Další je ze Slovenska…

…vy jste vlastně mezinárodní filmař.
S nadsázkou by se to tak dalo říct. Když jsou lidi ochotní přijet z dálky na vlastní náklady a naproti tomu nepřijde člověk z Hodonína, který to má pár metrů, to mě naštve.

V pondělí dvanáctého února je premiéra v hodonínském kině. Už jste nervózní?
Zatím úplně ne. Možná jsem nervózní z toho, že jsem u prvního dílu cítil větší zájem o lístky.

Tak třeba tomu právě teď trochu pomáháme.
To by bylo super. Beru to tak, že nic moc neočekávám, abych pak nebyl zklamaný.

Když jste zmínil ty herce. I vy si občas stoupnete před kameru?
Stojím hlavně za ní. Jsem kameraman. Jako herec jsem si to zkoušel v začátcích. Když se na to teď dívám, vypadalo to strašně. Jsem rád, že lidi mají zájem hrát v mých filmech a mohu si skoro vybírat.

Pošlete své filmy i do soutěží nebo přehlídek?
Určitě ne. Dva roky zpátky jsem se k tomu nechal přemluvit, ale… Na soutěže moc nejsem. Stačí mi, když mou tvorbu pozná okolí. Nepotřebuju si nic dokazovat. Přihlásil jsem se na soukromou školu, kde budu studovat na kameramana.

Co tedy bude dál s vaší filmařskou kariérou? Chcete být profesionál?
Ano, chci. Věnuju se tomu šest let. Chtěl bych to dotáhnout co nejdál. Nejlépe do zahraničních studií. V Česku toho k potkání až tolik není. Když se dívám na kvalitu efektů, rozhodně vede Hollywood. Hodně dělají peníze. Pokud bychom na to v Česku měli, dělali bychom to také lépe. Já chci ale do zahraničí. Ve škole si chci otevřít další dveře a poznávat.

Takže směr Los Angeles?
Asi je to trochu zkreslená představa, ale…

…ale není špatné být trochu snílek?
Není, ale člověk by pak neměl být ani zklamaný, kdyby to nevyšlo.

Autor: Lukáš Ivánek

11.2.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka(93 Kč)

Uklízeči a pomocníci v administrativních objektech Uklízeč/ka v kancelářích. Požadované vzdělání: nižší střední. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 93 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Práce na DPP nebo DPČ, několik hodin měsíčně, zástup za dovolenou, či případné nemoci. Pouze odpolední směna. Vhodné jako přivýdělek pro důchodce či ženy na rodičovské dovolené.. Pracoviště: Vodovody a kanalizace hodonín, a.s., Purkyňova, č.p. 2933, 695 01 Hodonín 1. Informace: Emilie Pánská, +420 518 305 968.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel(26 000 Kč)

Učitelé odborných předmětů, praktického vyučování a odborného výcviku (kromě pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami) Učitel/ka odborných předmětů oboru Grafický design. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč, mzda max. 33000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Znalost grafického softwaru podmínkou. , Zaměstnanecké výhody: základní plat + nenárokové složky platu. Stravování v sídle školy, příspěvek na stravování, možnost výhodného ubytování, dovolená 8 týdnů + studijní volno. Při vzájemné spokojenosti změna prodloužení pracovního poměru., Kontakt: e-mailem na info@stredniskolastraznice.cz, telefonicky na 518 307 361, 518 307 362, 603 570 183.. Pracoviště: Střední škola strážnice, příspěvková organizace, J. Skácela, č.p. 890, 696 62 Strážnice. Informace: Ivana Labudová, +420 518 307 361.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel(25 470 Kč)

Učitelé odborných předmětů, praktického vyučování a odborného výcviku (kromě pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami) Učitel/ka praktického vyučování oboru Grafický design. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25470 kč, mzda max. 31000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Znalost grafického softwaru podmínkou. Jedná se o zástup za rodičovskou dovolenou. , Zaměstnanecké výhody: stravování v sídle školy, příspěvek na stravování, možnost výhodného ubytování, dovolená 8 týdnů + studijní volno. , Kontakt: e-mailem na info@stredniskolastraznice.cz, telefonicky na 518 307 361, 518 307 362, 603 570 183.. Pracoviště: Střední škola strážnice, příspěvková organizace, J. Skácela, č.p. 890, 696 62 Strážnice. Informace: Ivana Labudová, +420 518 307 361.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce(14 900 Kč)

Prodavači textilu, obuvi a kožené galanterie asistent/ka prodeje. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: nám. 17. listopadu 2033/1, 695 01 Hodonín., Jde o pozici asistentky prodeje v oděvech, požadujeme ochotu, zdvořilost, vysoké prac. nasazení, výbornou komunikaci se zákazníkem, práci na pokladně, dobrý zdrav. stav a dobrou fyzičku., Prosíme příp. zájemce o danou pozici o životopis nebo se osobně nahlásit na prodejnu., Konatkt: e-mailem: Styleshoes1@seznam.cz.. Pracoviště: Calza s.r.o. provozovna hodonín, nám. 17. listopadu, č.p. 2033, 695 01 Hodonín 1. Informace: Petra Pryglová, .

Ilustrační foto.

Vítězná obec získá dva miliony, klání o Vesnici roku právě začalo

Deník - Naši prvňáci

Tabla prvňáčků: představíme žáky ze ZŠ U Červených domků v Hodoníně

Náctiletí strážníci? I přes podstav ne. Jsou neplnohodnotní, říká ředitel

Jižní Morava - K městské policii smí od ledna i osmnáctiletí. V příhraničí o ně není zájem. Nesmí mít zbraň ani jezdit s modrým majákem.

Pečovatelská služba celý týden? Obce si připlatí. Rozšíření vyjde na 50 milionů

Jižní Morava – Sedm dní v týdnu, dvanáct hodin denně. Kraj plánuje od příštího roku rozšířit dostupnost pečovatelských služeb na jihu Moravy. Přibudou nová pracovní místa, zvýší se ale i náklady. O přibližně padesát milionů korun.

OBRAZEM: Curlingový ráj na kluzišti. Po ledě jezdily i žehličky a pařezy

Veselí nad Moravou /FOTOGALERIE/ – Po sérii vydařených hokejových turnajů se provozovatel kluziště Adam Procházka rozhodl ve Veselí nad Moravou uspořádat turnaj v dalším olympijském sportu. Místo hokejek a puků se 17. února dopoledne proháněly po ledu curlingové kameny. Turnaj přilákal sedm závodních týmů, které přišlo podpořit více než sto diváků.

AKTUALIZOVÁNO

V Hovoranech postaví kruhový objezd. Bude stát 120 milionů

Hovorany /FOTOGALERIE/ – Zvýšení bezpečnosti si od nového kruhového objezdu slibují lidé v Hovoranech. Vznikne na okraji obce, kudy vede frekventovaná trasa mezi Hodonínem a Brnem. Aktuálně připravovaná stavba vyjde přibližně na sto dvacet milionů korun. „Mnohokrát jsem na této křižovatce zažil dopravní problém. Kruhový objezd patří na každou problematickou křižovatku,“ je přesvědčený například obyvatel Hovoran Marek Zahnaš.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT