VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nový film? Natáčeli jsme v Hodoníně, záběry jsou ale i z Rohatce, říká Richter

Rohatec, Hodonín – Když tenhle rozhovor skončil, zeptal se, jestli v redakci můžeme pořídit společnou fotku. A jak se k jeho generaci patří, bylo to selfie. Proč ne. Ještě předtím devatenáctiletý Jakub Richter z Rohatce vyprávěl o své vášni: natáčení filmů. V hodonínském kinu Svět bude mít v pondělí dvanáctého února premiéru jeho snímek Čelem osudu: pomsta. Jde o druhý díl krimi příběhu odehrávajícího se převážně v Hodoníně. Úvodní část si nenechaly ujít stovky lidí, kteří kino zaplnili téměř do poslední sedačky. „To bylo velké překvapení,“ říká Jakub Richter. Promítání začíná v 18.00

11.2.2018
SDÍLEJ:

Devatenáctiletý filmař Jakub Richter.Foto: Deník / Ivánek Lukáš

Na internetu mi o vás vyskočilo následující: grafik, trikař, scénárista, kameraman, režisér… Vy jste se do filmu zamiloval, že?
V podstatě ano.

Čím vás tak uhranul?
Začalo to tak, že jsem si natáčel různé hlouposti. Dříve jsem i kreslil. Tehdy jsem ale neměl žádnou techniku. Půjčil jsem si od dědy kameru, můj byl pouze stativ za tři stovky. Natočil jsem první minifilm, který měl asi pět minut. Lidem se to celkem líbilo, udělal jsem proto pokračování. Dnes už jich mám nespočet. Kamarádi mě potom hecovali, ať udělám něco většího. A ať je to i v kině. Hodně jsem nad tím přemýšlel, ale nebyl jsem si jistý, jestli to skutečně udělám. Věděl jsem, kolik práce se skrývá jen za pětiminutovým dílem. Nakonec jsem si řekl, že do toho půjdu. Tak vznikl první díl Čelem osudu. Ohlasy byly super.

Je takový zájem velkým závazkem a motivací do další práce?
Reakcemi se neřídím.

Zcela odolný ale určitě nejste. Kdyby diváci bučeli, asi by vám to jedno nebylo, ne?
To určitě ne. Beru kritiku, kdy někdo přijde s něčím konkrétním a konstruktivním. Pokud ale někdo nadává jen kvůli tomu, že ve filmu hraje člověk, se kterým se nemá rád, tak to je mi jedno.

Film a vy je láska rychlá, vášnivá nebo pevně budovaný trvalý svazek?
Buduji to šest let.

To už se asi dá mluvit o dlouhodobém vztahu.
Asi jo.

Proč jste se vůbec rozhodl pokračovat v krimi sérii?
Jednička měla uzavřený konec. Jednoho dne jsem ale ležel v posteli a jakoby mi někdo do hlavy zapojil flešku. Začaly mi lítat myšlenky a nápady. V sekundě jsem měl kostru celého příběhu. Obvolal jsem všechny herce, které jsem chtěl. Souhlasili skoro všichni. Čelem osudu se stalo celkem známým názvem, je tak snad velká pravděpodobnost, že diváky osloví i dvojka.

Než jste přišel, přečetl jsem si v popisku traileru něco o drogách, vraždách a další kriminalitě. Proč volíte téma z podsvětí?
Pokud chcete, aby byla slušná návštěvnost kina, je potřeba se trochu podřídit poptávce lidí. Co dneska lidi zajímá? Drogy, nevěra, vraždy, zbraně… zkrátka drama. Na pohádku by přišlo třeba o šedesát procent lidí méně.

Jaký je váš vnitřní poměr mezi návštěvnickým kalkulem a tvorbou, kterou byste dělal nezávisle na něm?
Krimi žánr je mi blízký. Akční drama mám rád. A lidé je chtějí, takže se to schází.

V posledních letech vzniklo v Hodoníně několik amatérských filmů. Můžeme mluvit o boomu?
Určitě.

Co jej podle vás způsobuje?
Je to trendem. Natáčím i zakázky jako videoklipy, svatby, proma… Dostávám se k lidem, kteří si koupí foťák a po týdnu jdou fotit nějakou zakázku. Výsledek je ale o ničem. Když budu trochu drzý, nemám takové lidi úplně rád. Kariéru jsem si v uvozovkách vybudoval tím, že jsem začal natáčet foťákem za dva tisíce. Někteří v tom možná vidí jen dobré peníze za nic.

Nemohou to ale někteří brát jako koníček, kterému se věnují nezávisle na případné odměně?
Určitě neházím všechny do jednoho pytle. Někteří se v natáčení vidí, baví je to. Ti, s nimiž jsem se setkal, to dělají převážně kvůli penězům.

Co je klíčové pro natáčení amatérského filmu? Energie pro přemlouvání lidí a zajišťování věcí, peníze na techniku nebo dostatek trpělivosti?
Všechno z toho. Dnes už mám techniku celkem solidní, zhruba za čtvrt milionu. Je potřeba vymyslet hlavně dobrý scénář. Dám příklad. Začneme tak, že babička vstane, sedne na kolo a jede pro pečivo. Scénu vymýšlím do podrobna, což trvá zhruba tři hodiny. Před každým natáčením zařizuju potřebné věci: čas herců, vodu, prostory… Někdy točíme celý den, někdy půlden. Po čtyřech hodinách mám asi hodinu a půl dlouhý záznam, ze kterého po celovíkendovém sestříhání vylezou tři minuty.

Vznik celého filmu pak trvá jak dlouho?
Půl roku.

Nenapadlo vás vytvořit tým, ve kterém byste si úlohy rozdělili?
Jsem rád, když se mohu spolehnout hlavně sám na sebe. Na scénář ale úplně sám nejsem. Základem je moje myšlenka. Mám kamarádku, která mi pomáhá. Má lepší gramatiku, dobré nápady. Společně to pak dáváme dohromady.

Jestli se nepletu, první díl série se odehrával v Hodoníně.
Ano.

Druhý také?
Ano, ale ne celý. Najdete tam část z Rohatce, některé záběry jsou z Lednice.

Určitě hodně funguje to, že diváci spatří známé tváře, známé prostředí – ulice, po nichž lidé denně chodí a podobně. Chcete v budoucnu zachytit i další částí Hodonínska a tím zvýšit zájem tamních obyvatel?
V podstatě ano. Lidi přitahuje to, že se děj odehrává v jejich okrese. Kdybych měl točit na druhé straně České republiky a nechal to promítnout v Hodoníně, lidé by přišli asi také, ale prostředí dělá hodně.

Kde berete inspiraci? V posteli, jak už jste zmínil?
Přesně tak. Trochu jako Woody Allen, který to kombinoval ještě se sprchou. Ten měl ale do krvavých příběhů celkem daleko.

Jak moc si do tvorby necháte mluvit?
Nijak. Všechno jede podle mě.

Představme si scénu, kdy někdo z herců přijde s tím, že mu v ní něco nesedí a chce, abyste to předělal. Vyhovíte?
Ve finále je scénář záchytným bodem. Nechceme, aby dialogy zněly uměle, takže si je herci převedou do své řeči. Nemám problém s tím, když někdo přijde s dobrým nápadem.

Co vás naopak dokáže naštvat?
Nespolehlivost. Stalo se, že herci nejsou z Hodonína a musí na natáčení cestovat i dvě hodiny. Další je ze Slovenska…

…vy jste vlastně mezinárodní filmař.
S nadsázkou by se to tak dalo říct. Když jsou lidi ochotní přijet z dálky na vlastní náklady a naproti tomu nepřijde člověk z Hodonína, který to má pár metrů, to mě naštve.

V pondělí dvanáctého února je premiéra v hodonínském kině. Už jste nervózní?
Zatím úplně ne. Možná jsem nervózní z toho, že jsem u prvního dílu cítil větší zájem o lístky.

Tak třeba tomu právě teď trochu pomáháme.
To by bylo super. Beru to tak, že nic moc neočekávám, abych pak nebyl zklamaný.

Když jste zmínil ty herce. I vy si občas stoupnete před kameru?
Stojím hlavně za ní. Jsem kameraman. Jako herec jsem si to zkoušel v začátcích. Když se na to teď dívám, vypadalo to strašně. Jsem rád, že lidi mají zájem hrát v mých filmech a mohu si skoro vybírat.

Pošlete své filmy i do soutěží nebo přehlídek?
Určitě ne. Dva roky zpátky jsem se k tomu nechal přemluvit, ale… Na soutěže moc nejsem. Stačí mi, když mou tvorbu pozná okolí. Nepotřebuju si nic dokazovat. Přihlásil jsem se na soukromou školu, kde budu studovat na kameramana.

Co tedy bude dál s vaší filmařskou kariérou? Chcete být profesionál?
Ano, chci. Věnuju se tomu šest let. Chtěl bych to dotáhnout co nejdál. Nejlépe do zahraničních studií. V Česku toho k potkání až tolik není. Když se dívám na kvalitu efektů, rozhodně vede Hollywood. Hodně dělají peníze. Pokud bychom na to v Česku měli, dělali bychom to také lépe. Já chci ale do zahraničí. Ve škole si chci otevřít další dveře a poznávat.

Takže směr Los Angeles?
Asi je to trochu zkreslená představa, ale…

…ale není špatné být trochu snílek?
Není, ale člověk by pak neměl být ani zklamaný, kdyby to nevyšlo.

Autor: Lukáš Ivánek

11.2.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 12 500 Kč

Pomocní pracovníci ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč, mzda max. 13500 kč. Volných pracovních míst: 30. Poznámka: Pracoviště: Vítězná 200/6, 696 01 Rohatec. VŘ proběhne dne 16.8.2018 od 9:00 do 10:00 hod na ÚP Hodonín, Lipová alej 8, v zasedací místnosti II.patro. Vzdělání není rozhodující, ŘP sk. B výhodou. Práce prováděna ve výrobních prostorách je fyzicky náročná - fyzický stav musí odpovídat této práci. Časová flexibilita, komunikativní schopnosti, ochota učit se nové věci.. Pracoviště: Beereal, s.r.o.01, Vítězná, č.p. 200, 696 01 Rohatec. Informace: Mykhailo Betsa, +420 773 251 552.

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 18 810 Kč

Odborní pracovníci organizace a řízení referent/ka stavebního úřadu. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18810 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Národní třída 373/25, 695 01 Hodonín. SŠ vzdělání stavebního směru a 3 roky praxe v oboru stavebnictví nebo VŠ, VOŠ vzdělání stavebního směru, Náplň prac. místa - výkon státní správy na úseku územního plánování a stavebního řádu, Přihlášky včetně všech podkladů doručte na podatelnu MěÚ Hodonín osobně nebo prostřednictvím pošty a obálku označte "NEOTVÍRAT - VŘ - SÚ" Doklady, které je třeba doložit: životopis, originál výpisu z evidence Rejstříku trestů ne starší 3 měsíce, originál ověřené kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, souhlas s nakládáním s poskytnutými osobními údaji pro účely tohoto VŘ ve smyslu zák.č. 101/2000 Sb. a vyplněnou přihlášku (více na www.hodonin.eu). Stravenky v hodnotě 90 Kč za každý odpr. den, 25 řádné dovolené/rok, sociální fond 7.000 Kč/rok, 3 dny placeného volna navíc, možnost využití zvýh.tarifů mobilního operátora, nepeněžité dary při pracovních a životních výročích, narození dítěte, možnost bezplatné výuky v jazykových kurzech, sportovní a kulturní akce pro zaměstnance, apod. VŘ bude stanoveno po ukončení vyhlášení VŘ.. Pracoviště: Město hodonín - pracoviště národní třída 25, Národní třída, č.p. 373, 695 01 Hodonín 1. Informace: Radana Bohunská, +420 518 316 341.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 74 Kč

Prodavači potravinářského zboží Brigáda prodavač/ka - Karlova pekárna s.r.o. - Veselý nad Moravou. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 74 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hledáme pracovité, ochotné, usměvavé a loajální brigádníky na prodejnu Karlovy pekárny ve Veselí nad Moravou. , Očekáváme: , - zkušenost s prodejem výhodou, případně zaškolíme , - trestní bezúhonnost , - spolehlivost, důslednost, časová flexibilita , - zdravotní průkaz , Nabízíme: , - výhodné platové podmínky , - práce ve firmě s dlouholetou tradicí , , V případě, že Vás tato pozice zaujala, zašlete nám svůj životopis na následující e-mailovou adresu:, honzek.jiri@karlova-pekarna.cz, nebo volejte na tel.č.: 739 542 369 Jiří Honzek. Pracoviště: Karlova pekárna prodejna veselí n. moravou, Stolářská, č.p. 1758, 698 01 Veselí nad Moravou. Informace: , .

Management - Management Vedoucí 20 000 Kč

Ostatní řídící pracovníci manažer/ka prodejen pro Jižní Moravu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Jiřího z Poděbrad 978, 696 62 Strážnice. Náplň práce: individuální péče o zákazníky, výběr zboží pro zákazníka, podpora zákazníka., Požadavky: komunikativnost, loajalita, pečlivost a zodpovědnost, časová flexibilita, řidičský průkaz sk.B, praxe v oboru výhodou, 4 dny v týdnu v terénu mimo domov. Zázemí dobře fungující firmy, provize z prodeje. Životopisy zasílejte na e-mail galar@svicky.info.. Pracoviště: Gd design s.r.o., Jiřího z Poděbrad, č.p. 978, 696 62 Strážnice. Informace: Galušková, .


Sucho v ČR - Ilustrační foto.

Vyschla řeka, dochází voda ve studnách. Nejsušší obcí jsou Ivanovice na Hané

Ilustrační foto.

Bude dítě zdravé? zajímá čím dál víc těhotných. Screeningové vyšetření je trend

Stříkačky stříkaly u Stříbrných stěn a cizinci kopali bezbranného: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 15. srpna 2018.

Vyšší hladina Nových Mlýnů? Ochránci jsou proti

Jižní Morava – Sucho trápí jih Moravy, v tocích protéká pět až čtyřicet procent obvyklého množství vody. Ministerstvo zemědělství chce navýšit maximální hladinu Novomlýnských nádrží o pětatřicet centimetrů.

Silnici mezi Mutěnicemi a Dubňany uzavřela oprava. Objížďka vede přes Hodonín

Dubňany, Mutěnice – Opravu silnice III/4254 mezi Dubňany a Mutěnicemi zahájili stavebníci v pondělí úplnou uzavírkou. Pro řidiče platí do konce oprav objížďka přes Hodonín.

Záchranáři odrodili dvě miminka v jeden den. Nádherná služba, rozplývali se

Hodonínsko – Matěj a Mato. Dva chlapečci, kterým ve středu pomohli na svět jihomoravští záchranáři na Hodonínsku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT