VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nový film? Natáčeli jsme v Hodoníně, záběry jsou ale i z Rohatce, říká Richter

Rohatec, Hodonín – Když tenhle rozhovor skončil, zeptal se, jestli v redakci můžeme pořídit společnou fotku. A jak se k jeho generaci patří, bylo to selfie. Proč ne. Ještě předtím devatenáctiletý Jakub Richter z Rohatce vyprávěl o své vášni: natáčení filmů. V hodonínském kinu Svět bude mít v pondělí dvanáctého února premiéru jeho snímek Čelem osudu: pomsta. Jde o druhý díl krimi příběhu odehrávajícího se převážně v Hodoníně. Úvodní část si nenechaly ujít stovky lidí, kteří kino zaplnili téměř do poslední sedačky. „To bylo velké překvapení,“ říká Jakub Richter. Promítání začíná v 18.00

11.2.2018
SDÍLEJ:

Devatenáctiletý filmař Jakub Richter.Foto: Deník / Ivánek Lukáš

Na internetu mi o vás vyskočilo následující: grafik, trikař, scénárista, kameraman, režisér… Vy jste se do filmu zamiloval, že?
V podstatě ano.

Čím vás tak uhranul?
Začalo to tak, že jsem si natáčel různé hlouposti. Dříve jsem i kreslil. Tehdy jsem ale neměl žádnou techniku. Půjčil jsem si od dědy kameru, můj byl pouze stativ za tři stovky. Natočil jsem první minifilm, který měl asi pět minut. Lidem se to celkem líbilo, udělal jsem proto pokračování. Dnes už jich mám nespočet. Kamarádi mě potom hecovali, ať udělám něco většího. A ať je to i v kině. Hodně jsem nad tím přemýšlel, ale nebyl jsem si jistý, jestli to skutečně udělám. Věděl jsem, kolik práce se skrývá jen za pětiminutovým dílem. Nakonec jsem si řekl, že do toho půjdu. Tak vznikl první díl Čelem osudu. Ohlasy byly super.

Je takový zájem velkým závazkem a motivací do další práce?
Reakcemi se neřídím.

Zcela odolný ale určitě nejste. Kdyby diváci bučeli, asi by vám to jedno nebylo, ne?
To určitě ne. Beru kritiku, kdy někdo přijde s něčím konkrétním a konstruktivním. Pokud ale někdo nadává jen kvůli tomu, že ve filmu hraje člověk, se kterým se nemá rád, tak to je mi jedno.

Film a vy je láska rychlá, vášnivá nebo pevně budovaný trvalý svazek?
Buduji to šest let.

To už se asi dá mluvit o dlouhodobém vztahu.
Asi jo.

Proč jste se vůbec rozhodl pokračovat v krimi sérii?
Jednička měla uzavřený konec. Jednoho dne jsem ale ležel v posteli a jakoby mi někdo do hlavy zapojil flešku. Začaly mi lítat myšlenky a nápady. V sekundě jsem měl kostru celého příběhu. Obvolal jsem všechny herce, které jsem chtěl. Souhlasili skoro všichni. Čelem osudu se stalo celkem známým názvem, je tak snad velká pravděpodobnost, že diváky osloví i dvojka.

Než jste přišel, přečetl jsem si v popisku traileru něco o drogách, vraždách a další kriminalitě. Proč volíte téma z podsvětí?
Pokud chcete, aby byla slušná návštěvnost kina, je potřeba se trochu podřídit poptávce lidí. Co dneska lidi zajímá? Drogy, nevěra, vraždy, zbraně… zkrátka drama. Na pohádku by přišlo třeba o šedesát procent lidí méně.

Jaký je váš vnitřní poměr mezi návštěvnickým kalkulem a tvorbou, kterou byste dělal nezávisle na něm?
Krimi žánr je mi blízký. Akční drama mám rád. A lidé je chtějí, takže se to schází.

V posledních letech vzniklo v Hodoníně několik amatérských filmů. Můžeme mluvit o boomu?
Určitě.

Co jej podle vás způsobuje?
Je to trendem. Natáčím i zakázky jako videoklipy, svatby, proma… Dostávám se k lidem, kteří si koupí foťák a po týdnu jdou fotit nějakou zakázku. Výsledek je ale o ničem. Když budu trochu drzý, nemám takové lidi úplně rád. Kariéru jsem si v uvozovkách vybudoval tím, že jsem začal natáčet foťákem za dva tisíce. Někteří v tom možná vidí jen dobré peníze za nic.

Nemohou to ale někteří brát jako koníček, kterému se věnují nezávisle na případné odměně?
Určitě neházím všechny do jednoho pytle. Někteří se v natáčení vidí, baví je to. Ti, s nimiž jsem se setkal, to dělají převážně kvůli penězům.

Co je klíčové pro natáčení amatérského filmu? Energie pro přemlouvání lidí a zajišťování věcí, peníze na techniku nebo dostatek trpělivosti?
Všechno z toho. Dnes už mám techniku celkem solidní, zhruba za čtvrt milionu. Je potřeba vymyslet hlavně dobrý scénář. Dám příklad. Začneme tak, že babička vstane, sedne na kolo a jede pro pečivo. Scénu vymýšlím do podrobna, což trvá zhruba tři hodiny. Před každým natáčením zařizuju potřebné věci: čas herců, vodu, prostory… Někdy točíme celý den, někdy půlden. Po čtyřech hodinách mám asi hodinu a půl dlouhý záznam, ze kterého po celovíkendovém sestříhání vylezou tři minuty.

Vznik celého filmu pak trvá jak dlouho?
Půl roku.

Nenapadlo vás vytvořit tým, ve kterém byste si úlohy rozdělili?
Jsem rád, když se mohu spolehnout hlavně sám na sebe. Na scénář ale úplně sám nejsem. Základem je moje myšlenka. Mám kamarádku, která mi pomáhá. Má lepší gramatiku, dobré nápady. Společně to pak dáváme dohromady.

Jestli se nepletu, první díl série se odehrával v Hodoníně.
Ano.

Druhý také?
Ano, ale ne celý. Najdete tam část z Rohatce, některé záběry jsou z Lednice.

Určitě hodně funguje to, že diváci spatří známé tváře, známé prostředí – ulice, po nichž lidé denně chodí a podobně. Chcete v budoucnu zachytit i další částí Hodonínska a tím zvýšit zájem tamních obyvatel?
V podstatě ano. Lidi přitahuje to, že se děj odehrává v jejich okrese. Kdybych měl točit na druhé straně České republiky a nechal to promítnout v Hodoníně, lidé by přišli asi také, ale prostředí dělá hodně.

Kde berete inspiraci? V posteli, jak už jste zmínil?
Přesně tak. Trochu jako Woody Allen, který to kombinoval ještě se sprchou. Ten měl ale do krvavých příběhů celkem daleko.

Jak moc si do tvorby necháte mluvit?
Nijak. Všechno jede podle mě.

Představme si scénu, kdy někdo z herců přijde s tím, že mu v ní něco nesedí a chce, abyste to předělal. Vyhovíte?
Ve finále je scénář záchytným bodem. Nechceme, aby dialogy zněly uměle, takže si je herci převedou do své řeči. Nemám problém s tím, když někdo přijde s dobrým nápadem.

Co vás naopak dokáže naštvat?
Nespolehlivost. Stalo se, že herci nejsou z Hodonína a musí na natáčení cestovat i dvě hodiny. Další je ze Slovenska…

…vy jste vlastně mezinárodní filmař.
S nadsázkou by se to tak dalo říct. Když jsou lidi ochotní přijet z dálky na vlastní náklady a naproti tomu nepřijde člověk z Hodonína, který to má pár metrů, to mě naštve.

V pondělí dvanáctého února je premiéra v hodonínském kině. Už jste nervózní?
Zatím úplně ne. Možná jsem nervózní z toho, že jsem u prvního dílu cítil větší zájem o lístky.

Tak třeba tomu právě teď trochu pomáháme.
To by bylo super. Beru to tak, že nic moc neočekávám, abych pak nebyl zklamaný.

Když jste zmínil ty herce. I vy si občas stoupnete před kameru?
Stojím hlavně za ní. Jsem kameraman. Jako herec jsem si to zkoušel v začátcích. Když se na to teď dívám, vypadalo to strašně. Jsem rád, že lidi mají zájem hrát v mých filmech a mohu si skoro vybírat.

Pošlete své filmy i do soutěží nebo přehlídek?
Určitě ne. Dva roky zpátky jsem se k tomu nechal přemluvit, ale… Na soutěže moc nejsem. Stačí mi, když mou tvorbu pozná okolí. Nepotřebuju si nic dokazovat. Přihlásil jsem se na soukromou školu, kde budu studovat na kameramana.

Co tedy bude dál s vaší filmařskou kariérou? Chcete být profesionál?
Ano, chci. Věnuju se tomu šest let. Chtěl bych to dotáhnout co nejdál. Nejlépe do zahraničních studií. V Česku toho k potkání až tolik není. Když se dívám na kvalitu efektů, rozhodně vede Hollywood. Hodně dělají peníze. Pokud bychom na to v Česku měli, dělali bychom to také lépe. Já chci ale do zahraničí. Ve škole si chci otevřít další dveře a poznávat.

Takže směr Los Angeles?
Asi je to trochu zkreslená představa, ale…

…ale není špatné být trochu snílek?
Není, ale člověk by pak neměl být ani zklamaný, kdyby to nevyšlo.

Autor: Lukáš Ivánek

11.2.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Ostatní stavební technici 20 000 Kč

Izolatéři. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště: Jungmannova 1031/34, 697 01 Kyjov. Praxe v oboru izolatérství, ŘP sk.B výhodou, samostatnost, spolehlivost, pečlivost a chuť učit se novým věcem. Kontakt na tel. 608 886 841 denně od 7:00 do 18:00 hod.. Pracoviště: Izolace šalša s.r.o., Jungmannova, č.p. 1031, 697 01 Kyjov 1. Informace: Zbyněk Šalša, +420 608 886 841.

Obchod - Obchod Vedoucí prodejny, provozu 19 000 Kč

Vedoucí pracovních týmů v prodejnách vedoucí úseku. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Chaloupky 585, 698 01 Veselí nad Moravou. 12. hod pracovní doba. Kontakt na tel. 518 326 845 i osobně.. Pracoviště: Billa, spol. s r.o. - filiálka veselí n. m., Chaloupky, č.p. 585, 698 01 Veselí nad Moravou. Informace: Petřkovský, +420 518 326 845.

Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 13 314 Kč

Pomocní kuchaři pomocný kuchař/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13314 kč, mzda max. 14202 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště: Národní třída 297/20 + Wilsonova 2166/12, Hodonín, Praxe s přípravou pizzy a gyros a burku (balkánská specialita , Kontakt: Kjesmer Shabani 776 278 498 od 9 - 15 hod. Nebo osobně: Národní třída 20, Hodonín 9 - 15.00hod. Pracoviště: Kjesmer shabani - provozovna, Národní třída, č.p. 297, 695 01 Hodonín 1. Informace: Shabani Kjesmer, +420 776 278 498.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 14 900 Kč

Prodavači v prodejnách asistent/ka prodeje. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: nám. 17. listopadu 2033/1, 695 01 Hodonín. Jde o pozici asistenta/tky prodeje v oděvech, požadujeme ochotu, zdvořilost,vysoké pracovní nasazení, výbornou komunikaci se zákazníkem, práci na pokladně, dobrý zdravotní stav a dobrou fyzičku. , Prosíme případné zájemce o danou pozici o životopis na mail: Styleshoes1@seznam.cz , nebo osobně se nahlásit na prodejnu.. Pracoviště: Cosabella s.r.o. - hodonín, nám. 17. listopadu, č.p. 2033, 695 01 Hodonín 1. Informace: Petra Pryglová, .


Titulní strana aktuálního vydání týdeníku Slovácko z 22. května 2018.

Týdeník Slovácko: rozhovor se Superstar Karlíkem nebo recidivisté na Hodonínsku

Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren a místo činu v brněnských Ivanovicích, kde před pěti lety vyvraždil čtyřčlennou rodinu.
13

Pět let od Dahlgrenova řádění: vraždy zamávaly i se zkušeným kriminalistou

Trojitá zlodějská bezostyšnost a uzamčení Beskyd před uhlobarony: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 21. května 2018.

Do bytů leze zloděj oknem otevřeným na ventilaci. Majitele okrádá, když spí

Hodonín – Kdo vykradl podobným způsobem dva byty v Hodoníně. To zjišťují nyní policisté. „Pachatel se vloupal do bytu v přízemí činžovního domu v Anenské ulici. Využil toho, že majitelé nechali přes noc otevřené okno na ventilaci,“ přiblížil v pondělí policejní mluvčí Petr Zámečník.

Netradiční závěti: manželé odkázali městu dům, žena dala peníze na vznik útulku

Jižní Morava – Tiskař a a malíř Jaroslav Žůrek na sklonku života potěšil Hodonín několika výstavami obrazů. Na své oblíbené město pamatoval dokonce i v závěti, když mu připsal půl domu. Druhou půlku odkázala Hodonínu jeho manželka Milena, která vydechla naposled loni.

V drogerii nakradly zlodějky věci za dvacet tisíc, pátrají po nich policisté

Veselí nad Moravou /VIDEO/- Po třech zlodějkách, které v drogerii ve Veselí nad Moravou způsobily značnou škodu, pátrají nyní policisté. „Místo toho, aby si poctivě nakoupily a za zboží zaplatily, si ukládaly vybrané výrobky do svých tašek. Po několika minutách, co se v prodejně pohybovaly, si nakradly zboží za téměř dvacet tisíc korun a zase rychle zmizely,“ uvedl policejní mluvčí Petr Zámečník.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT