Kapela začala slavit koncertem v Kyjově už začátkem května. V sobotu odjíždějí muzikanti do Přelouče a v neděli se vrátí na domácí pódium, které bude natočené směrem k Miloticím. „Jsem patriot, takže písničky o Vacenovicích hrajeme nejen doma, ale opravdu všude. Kamkoliv přijdeme, tak se snažíme naši obec propagovat. Řada lidí si zazpívá Letochovu hospúdečku malovanú, ale až po našem koncertě se dozví, že je ve Vacenovicích," vypověděl kapelník Vacenovjáků, kteří o své domovské vesnici zpívali v Rakousku, Německu, Francii, Polsku, Holandsku, Itálii či Turecku.

Své oslavy završí říjnovým vystoupením v Hodoníně. „Chtěli bychom tady pokřtít nové album, s novými skladbami i průřezem čtyřicetiletým vývojem kapely," nastínil novinku vacenovický hudebník a skladatel.

Když Vacenovjáci v roce 1976 jako mládežnický orchestr Radostné mládí vznikli, měl jejich současný kapelník tři roky. Dechovku tehdy vedl Michal Komosný a později Luděk Soustružník. Grufík přišel v roce 1987, a to už do kapely Vacenovjáci.

Za čtyřicet let existence získali celou řadu ocenění. V roce 1992 vyhráli jubilejní desátý ročník Zlaté křídlovky a na přelomu tisíciletí triumfovali jako nejúspěšnější dechovka hitparády Českého rozhlasu Praha.