V rychlém sledu se podařilo kyjovskému kulturnímu domu dostat do Kyjova obrazy dvou známých umělců. Obrazy Karla Gotta v neděli opustily Radniční galerii, od pondělí je vystřídala díla populární naivní malířky Emmy Srncové, ty jsou k vidění zase v Galerii pod schody.

Známá pražská malířka na začátku kariéry malovala jen pro potěšení a od roku 1980 má malování jako svou profesi. Vystavovala na mnoha místech na světě.

„Od mládí jsem nemalovala, neměla jsem ani jedničku z kreslení. Horko těžko jsem dodělala gymnázium, kde mě při tělocviku vybrali do školy manekýnek a toto povolání jsem dělala do roku 1960, kdy jsem na československé výstavě v Kyjevě dostala nabídku stát se herečkou v Černém divadle Jiřího Srnce a v tomto divadle jsem zůstala 20 let,“ říká o sobě v životopisu na svých webových stránkách umělkyně. Divadlo ji paradoxně nasměrovalo k malbě.

„Se mnou do souboru nastoupili samí výtvarníci a já jsem pod jejich vlivem začala taky malovat. Malovala jsem jen pro své potěšení, později jsem začala spolupracovat na divadelních výpravách a po rozvodu v roce 1980 jsem už měla malování jako svou profesi,“ uvádí Srncová.

Spolupracovala na divadelních výpravách, dělala kulisy, malovala oponu a vytvořila celou výpravu k Modré pohádce v Bratislavě.

Emma Srncová vystavovala na mnoha místech ve světě, ale v současné době už ji prý nebaví někam cestovat, a tak vystavuje výhradně v tuzemsku.
„Můj koníček je vlastně moje práce. Když k tomu přidám svá vnoučata, děti, muže Pavla, jezevčici Káču, tak moc času nezbývá. Snad jen, že se dobíjím v lese a v lukách a optimismus se snažím čerpat z románů a filmů s dobrým koncem,“ uvedla Srncová.

Angažuje se také v kampani Česko čte dětem. Iniciativě namalovala i logo. Její účast úzce souvisí s tím, jak maluje.

„Zděšeně sleduji filmy a hry pro děti. Fantasmagorie plné zla a násilí. Nostalgicky vzpomínám na své mládí bez televize a na knížky plné pohádek. Díky čtení si člověk může stvořit svět plný fantazie a já jsem v něm vlastně zůstala dodnes,“ vysvětluje malířka a vyzývá rodiče, aby se vrátili do světa plného pohlazení, které přináší dětem čtení.

Obrazy pražské umělkyně zůstanou v Kyjově do 30. ledna.