Léto se ukazuje v plné síle. Sehnat místo s dobrým výhledem je skoro stejný boj, jako v sobotu odpoledne ve Strážnici zaparkovat. Není se čemu divit. Čtyři dny. Tisíce lidí. Stovky muzikantů, tanečníků, mezinárodní účast, skvělá atmosféra. V parku i v amfiteátrech. Zatímco v parku lidé posedávají a popíjejí u poslechu cimbálových muzik, už krátce po čtvrté hodině stojí u amfiteátru Zámek fronty lidí. Za chvíli začne snad nejžádanější program festivalu. Finále soutěže o nejlepšího tanečníka. Z amfiteátru Zámek se ozývá křik, potlesk a fandění. Finále devatenácti tanečníků sleduje více než pět tisíc diváků.

„Zájem lidí je obrovský, takže jsme už loňské finále přestěhovali sem. Větší prostor už tu není. K tomu nás řada lidí sleduje i online, takže verbíři opravdu lákají pozornost lidí,“ říká moderátor soutěže verbířů Ladislav Šimeček, který na pódiu provádí programem už patnáctý rok. „Přišel jsem, tehdy ještě jako tanečník, jako záskok. No a nějak se to protáhlo. A ten rozdíl za těch patnáct let je obrovský. Tehdy se verbíři mezi sebou skoro nekamarádili, teď je mezi všemi cítit obrovská podpora,“ míní moderátor.

Po krátké pauze, kdy se porota radila o tom nejlepším, přichází slavnostní vyhlášení. Devatenáctka soutěžících vyčkává na pódiu na zhodnocení toho, kdy byl podle poroty dnes tím nejlepším verbířem.

Vítězů je celkem pět. Pátý nejlepší tanečník verbuňku je Marek Kraus, čtvrtý je Marek Salay, nejmladší z tanečníků, který si zároveň odnáší i cenu poroty seniorů. Třetí je Antonín Žmola, druhý Milan Pokorák, který obhájil umístění z loňska a první je dvaadvacetiletý Martin Vašulka z Kyjova.

Plný emocí přijímá gratulace a hodnotí vystoupení. „Jsem samozřejmě spokojený. Ve finále jsem si zatančil potřetí a musím říct, že i já sám cítím určité zlepšení a posun, oproti předchozím letům,“ říká mladý tanečník. Na otázku co dělá, když netančí, odpovídá jasně. „Jsem muzikant. Hraju,“ usmívá se Vašulka.

Je půl osmé večer. Pět a půl tisíce lidí se začínají dostávat ven z největšího amfiteátru v areálu. A další naopak na vstup do něj čekají. Večer začne očekávané vystoupení Vojenského uměleckého souboru Ondráš a slovenského profesionálního souboru SĽUK. Loni vystoupení překazil déšť. V letošním roce jim i divákům zážitek vychází.

MICHAELA IVÁNKOVÁ