„Jde vidět, že jsou prostě živý národ. Skvělí jsou i Turci a Bulhaři, mají to v sobě," okomentoval výkony zahraničních souborů jeden z diváků sobotního pořadu Z krajin za obzorem.

Barvami hýřili také Indové. Bouřlivý potlesk ale sklidily všechny zahraniční soubory. Letos se jich do Strážnice sjelo sedm, další byly z Chorvatska, Maďarska a Slovenska.

Diváci mohli na osmašedesátém ročníku Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice a jednatřicátém ročníku Dětské Strážnice od pátečního do nedělního odpoledne navštívit více než tři desítky pořadů, při kterých se představilo přes osmdesát souborů z České republiky, Slovenska i zahraničí. „Šest z nich jsme v letošním ročníku festivalu věnovali oslavám 1 150 let od příchodu Cyrila a Metoděje," sdělil tajemník festivalu Petr Horehleď s tím, že tím prvním byl páteční pořad Po stopách svatých Cyrila a Metoděje a jejich žáků.

Návštěvníky seznámil se životem věrozvěstů. „Cyril byl vychován v Konstantinopoli, vystudoval tam univerzitu a působil v diplomatických službách. Jeho starší bratr Metoděj, rodným jménem snad Michal, byl úředníkem státní správy na území obývané Slovany. Jméno Metoděj přijal kolem roku 840, kdy se stal mnichem," dozvěděli se například lidé v pátek.

Sobotní den patřil ve Strážnici také verbířům. Letos jich na festivalu změřilo své síly osmnáct.

Vítězem se stal Jakub Tomala z Popovic. „Vítězství pro mě bylo obrovským překvapením. Letos jsem ho nečekal, ale o to větší to byla radost a nadšení. Byl jsem totiž bez ohledu na výsledek přesvědčený o tom, že jdu tentokrát naposled. Říkal jsem si, že pak už budu jen hrát s muzikou," reagoval krátce po vítězství nejlepší verbíř letošního ročníku Jakub Tomala.

Mezi třemi nejlepšími tanečníky mělo tentokrát své zástupce také Hodonínsko. Na bronzovém místě totiž skončil Pavel Vařecha z Lipova.

Součástí soutěže o nejlepšího tanečníka byla také přehlídka krojů Hanáckého Slovácka. Vloni se představily ty z Podluží, předloni ze Strážnicka. Autoři pořadu chtějí zmapovat sedm lokalit, ve kterých se verbuňk tančí.