„Počasí nás samozřejmě trápí, ale lidem naštěstí nevadí stát tu s deštníkem. Navíc pódium je zastřené, stan pro hosty také. Akorát jsou bohužel dál od sebe,“ říká zkraje akce za pořádající mutěnické vinaře předseda spolku Vladimír Trávník.

Přestože před vystupujícími a diváky je tak několikametrový prostor, nevadí to, zdá se, ani jedné straně. Účinkující baví a diváci se baví také. Na pódiu se během dne vystřídají spolky z Mutěnic, doprovází je cimbálová muzika, kterou je letos Slovácko mladší z Mikulčic a závěrem čeká diváky koncert známých osobností. „V loňském roce to byl Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů BROLN a letos to večer budou Hana a Petr Ulrychovi,“ doplňuje pořadatel.

Původní plán byl začít ve tři hodiny průvodem, ten je však kvůli počasí zrušený a kulturní program zahajují mažoretky. Po nich následuje scénka Zarážání hory, která rozesmívá publikum. Hned poté nastupují na scénu nejmenší vystupující, a to členové souborů Súček a Mašlička. „Súček jsou ty nejmenší děti, Mašlička už jsou školáci. Něco jde dětem samo, ale nejsložitější je natrénovat na to, kde vlastně mají stát. Nevystupujeme tu ale prvně, takže už máme něco nacvičeno,“ komentuje vystoupení nejmenších dětí jedna z vedoucích souboru, Kateřina Hubalíková.

Mutěnické vinařské dny jsou však především o víně. To představují členové spolku Búdy Mutěnice, a návštěvníci tak mají možnost ochutnat vzorky od mnoha místních vinařů. „Zatím jsme začaly, ale jsme nadšené. Jak vínem, tak kulturním programem. A rozhodně nás neodradilo ani deštivé počasí,“ shodují se návštěvnice Zuzana Antošová a Jitka Šmídová.

Michaela Ivánková