Kdo dílo Járy Cimrmana neznal, poznal jej, a kdo ho zná, mohl ocenit téměř úplné dodržení textů originálního díla.

„Tento soubor je na přehlídce Kyjovský divadelní podzim poprvé a byl pro mě úplnou neznámou. Poradili mi jej kolegové na festivalu v Boleradicích. Přečetla jsem si o nich recenzi a nadšené ohlasy na Facebooku,“ vysvětlila pozvánku pro ochotníky ze Sivic Alena Novosadová z divadelního sdružení Opona, jež kyjovský festival pořádá.

Diváci v Kyjově se do představení i zapojili. Zabraly motivační pobídky. Jeden z diváků pro nabízené pivo doslova přesprintoval prostor publika, aby se pak stal v takzvaném živém obraze na pódiu postavou nesympatického pojištěnce.

Že cimrmanovská látka táhne poznali pořadatelé už před představením. Byli podle slov Novosadové zvyklí, že lidé na vybraná divadla přicházeli podle aktuální nálady až před začátkem s tím, ž lístky budou k dispozici. Na Dobytí severního pólu tomu bylo jinak. Hodně zájemců z Kyjova i okolí využili předprodej, aby nebyli po příchodu do kulturního domu nepříjemně překvapeni.

Kyjovský divadelní podzim pokračoval v sobotu komedií od Arnošta Goldflama Dámská šatna v podání Divadla Prkno z Veverské Bitýšky. Čtyři protagonistky bavily sál stejně dovedně jako následovníci Járy Cimrmana a ještě při tom nechali diváky nahlédnout do ženských duší i života divadelní herečky.

V neděli pak přijde odpoledne na řadu Pohádka o mašinkách zahraná členy Divadla Tramtárie Olomouc a večer představí členky hodonínského Svatopluka své Královny, se kterými na poslední krajské přehlídce ochotnických divadel v Hodoníně sesbíraly snad všechny individuální ceny.